Impact of environmental movements on energy policy-making process in Turkey: Case studies of Loç movement and anti-nuclear movement
Çevre hareketlerinin enerji politika yapım sürecine etkisi: Loç hareketi ve nükleer karşıtı hareketi vaka çalışmaları
- Tez No: 364724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR RUMELİLİ SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Cide HES Projesine ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesine karşı geliştirilen çevre hareketlerinin dinamiklerini anlamak ve bu hareketlerin Türkiye'deki enerji politika yapım süreci üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu çalışma, Loç Vadisi'nde ve Mersin'de yapılan saha araştırmalarına dayanmaktadır. Tehlike altındaki bitkiler ve endemik bitkileri ile özel bir yer olan Loç Vadisi, Batı Karadeniz'de yer almaktadır. Loç hareketi küçük hidroelektrik santrallere karşı hareketlerin en önemlilerinden biridir ve diğer küçük hidroelektrik santral karşıtı hareketler için ilham kaynağıdır. Nükleer Güç Santrali Akkuyu'da planlanmaktadır. Akkuyu Akdeniz kıyısında, Mersin ilinde yer almaktadır. Nükleer karşıtı hareket, Türkiye'deki en eski ve en etkili çevre hareketlerinden birisidir ve diğer çevre hareketleri için önemlidir. İki vaka çalışması hareketlilik dinamikleri, taktikleri ve her bir enerji politika yapım aşamasına olan etkileri açısından incelenmiştir. Analiz niteliksel araştırmaya dayalıdır. Tezin ampirik verisi gözlem ve derinlemesine görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Aktivistler, bakanlık temsilcileri ve bürokratlar ile yapılan derinlemesine görüşmelerin analizi; hareketler, hareketlerin enerji politika yapım sürecine katılımı ve hareketlerin her bir enerji politika yapım aşaması üzerindeki, yani; gündem belirleme, politika alternatifleri ve uygulama aşamaları üzerindeki; etkilerine ilişkin yoğun bilgi sağlamıştır. İki vaka çalışması hareketlilik dinamikleri, taktik ve etkileri açısından farklılıklar ve benzerlikler sunmuştur. Bu tez Loç hareketi ve nükleer karşıtı hareketini inceleme aracılığıyla çevre hareketleri, halk hareketi, yerel direniş çalışmaları ve kamu politikaları, enerji politikaları literatürlerine katkı yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to understand the mobilization dynamics of environmental movement against Cide HES Project and Akkuyu Nuclear Power Plant Project; and evaluate their impacts on energy policy-making process in Turkey. This study is based on fieldwork conducted in Loç Valley and Mersin. Loç Valley, a special place with endangered and endemic plants, is located in the western Black Sea. Loç movement is one of the most significant anti-SHPP movements and a source of inspiration for other anti-SHPP movements. The nuclear power plant is planned in Akkuyu. Akkuyu is located on the Mediterranean coast and in the province of Mersin. Anti-nuclear movement is one of the oldest and most influential environmental movement in Turkey as well as it is important for other environmental movements. The main question of this study is that which circumstances and how different environmental movements affect Turkish energy policy making process. Two cases were investigated in terms of their mobilization dynamics, tactics and the impacts of the movements on each energy policy making phase. The main analysis is based on a qualitative research. The empirical data of the thesis was collected through observation and in-depth interviews. The analysis of in-depth interviews conducted with both activists and government representatives as well as bureaucrats provides dense information regarding these movements, their involvements in the energy policy-making process and their impacts on each energy policy-making phase; agenda-setting, policy alternatives and implementation. The two cases present some differences and similarities in terms of the mobilization, tactics and the outcome. This thesis aims to make a contribution to the literatures of environmental movements, grassroots mobilization, local resistance studies and public policy, energy policy - making through analyzing the Loç movement and anti-nuclear movement as well as their impacts on energy policy-making process in Turkey.