Examining the underlying reasons behind the outward foreign direct investment: The case of Arçeli̇k
Dışa dönük doğrudan yabancı yatırımların arkasında yatan sebepler: Arçelik örneği
  1. Tez No: 364725
  2. Yazar: AYŞEGÜL EMİNE ÇARKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ALTAN-OLCAY, YRD. DOÇ. DR. CANER BAKIR, PROF. MİNE EDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, ülkelerin dışa yönelik doğrudan yabancı yatırımlarını incelemekte ve firmaların yurtdışına yatırım yapmasına sebep olan nedenleri araştırmaktayım. Türkiye'de pek çok insan doğrudan yabancı yatırımlardan bahsederken içe dönük yabancı yatırımları kastediyor ancak gelişen bir olgu olarak az gelişmiş ülkelerden dışa dönük yabancı yatırımlar daha fazla çalışma gerektiriyor. Bu tez de bu amaca yönelik bir çalışma. Çalışmaya firmalar yurtdışına yatırım yapma kararı aldığında sadece ekonomik değil diğer unsurların da önemli rol oynadığını savunarak başlıyorum. Bu etkenler sosyal ilişkiler, önceden kurulmuş ilişkiler ve iş dünyası, hükümetler ve bireyler arasındaki farklı çeşitlerdeki temasların kapsıyor.Savunmamı belirli bir örnek olay incelemesi olarak sunuyorum. Bu tez, Türkiye'den yurtdışına yatırım yapan bir şirket olarak Arçelik'i vaka çalışması olarak inceliyor. Bu çalışma, Arçelik'in yıllık raporlarının incelenmesi, şirketin geçmişini anlatan video görüntülerinin incelenmesi ve öde gelen isimlerle mülakatlara dayanıyor. Şirketin yurtdışına yatırım stratejilerini incelerken, şirketlerin uluslararasılaşması hakkındaki genel teorilerin ne derece Arçelik ile örtüştüğünü sorguladım. Bu analiz, kar zarar hesaplamalarının azami derecede önemli olduğunu, sosyal ağlar, söz konusu ülkelerdeki ekonomik ve sosyal tarihin, teknolojik kaynakların hatta arkadaşlık bağlarının da şirketin yatırım kararlarında etkili olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
In this study I examine outward foreign direct investment of countries and investigate what triggers multinational companies to invest abroad. Most people in Turkey mean inward foreign direct investment when they talk about foreign direct investment but as a growing phenomenon outward foreign direct investment from less developed countries requires more studies. This thesis addresses this need. I start with the argument that when firms make decisions to invest abroad; not only economic but also other factors play important roles. These include social networks, previously established relationships, and various forms of contacts between businesses, governments and individuals.I lay out this argument in terms of a specific case study. This thesis examines the case of Arçelik as an example of a company which makes outward investment decisions from Turkey. The research is based on the following: analysis of Arçelik?s annual reports, examination of video footage about the company?s past and interviews with key figures in the company. While examining the outward investment strategies of the company, I ask to what extent general theories about internationalization of firms explain the case of Arçelik. This analysis reveals that while cost benefit calculations are of paramount importance, social networks, economic and political histories of countries in question, technological resources, even friendship bonds are influential in the firm?s investment decisions.