Örgütlerde örtük bilginin farkındalığı ve etkin kullanımı: Denizli ilindeki işletmelerde örnek bir araştırma
Awareness and efective use of tacit knowledge i̇n the organizations: A reserarch i̇n Denizli companies
  1. Tez No: 364734
  2. Yazar: İBRAHİM AKŞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Özellikle taklidi zor, aktarılamayan ve ifade edilemeyen örtük bilgi, rekabet avantajı yaratmada önemli bir güçtür. Rekabette üstünlüğün elde edilmesi, örtük bilginin farkındalığı ve etkin kullanımı ile anlam bulmaktadır. Bu çalışma bilgi,örtük bilgi, bilgi toplumu, bilgi yönetimi ileörtük bilginin özellikleri paylaşımı ve somutlaştırılması konularını kapsamaktadır.Bu çalışma, örtük bilginin kavramsal bir analiziyle birlikte Denizli ilindeki işletmelerde örtük bilginin farkındalığını ve etkin kullanımını irdelemektedir. Denizli işletmelerindeki örtük bilgi kaynaklarının keşfi, özelliklerinin bilinmesi, kullanımıişletmelerin ekonomik başarısını etkileyecektir. Çalışmanın sonucunda örtük bilginin farkındalığı ve etkin kullanımı düşük, aralarında da ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The tacit(implicit) knowledge which is especially difficult to imitate, can not be transferred and can not be expressed is one of the important force in creating competitive advantage. To achieve competitive advantage is to find meaning with the effective use and awareness of tacit knowledge. This study covers that topics; knowledge, tacit knowledge, information society, knowledge management and features, sharing and embodying of tacit knowledge. This study examines awareness and effective use of implicit knowledge in enterprises in Denizli together with a conceptual analysis of tacit knowledge. As a result of this study was found close relationship between awareness and effective use of tacit knowledge.