Aile işletmelerinde finansal sorunların işletme sahiplerinin bakış açısıyla değerlendirilmesi: EMKO sanayi sitesinde bir araştırma
The examination of financal problems in family business from business owners perspective
  1. Tez No: 364751
  2. Yazar: YELİZ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KİRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET: Bu çalışma işletme sahiplerinin bakış açısından Eskişehir EMKO Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren aile işletmelerinde yaşanan finansal sorunları, bu sorunlar karşısında işletme sahibi/yöneticilerin uygulamalarını ortaya koymaktır. Araştırmanın amacına uygun olarak Eskişehir'de EMKO Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren 30 adet aile işletmesi belirlenmiştir. Bu işletmelerin kurucuları veya mevcut aile üyesi yöneticileri ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Sonuç olarak aile işletmelerinin büyük bir bölümünde, finansal yönetimin işletme sahipleri tarafından yürütüldüğü, finansman temininde çeşitli zorlukların yaşadığı, temin edilen kredilerin büyük bir bölümünün borç ödemede kullanıldığı ve işletme sahip/yöneticilerin finans konusunda bir eğitime veya danışmanlığa ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: This study from the point of view business owners operating in Eskişehir EMKO site family business in the face of financial problems, in the face of these problems the business owner/ managers will put forward their applications for aminnistrators. For the purpose of the research in Eskişehir EMKO site in this family business that has been identified in 30 pieces. The founders of these businesses or existings. family member managers were conducted face to face with. As a result, a large part of the family business, financial management is being carried out by the business owners, experiencing various difficulties in obtaining funding, a large portion of loans provided are used in payment of debt and the business owner/managers in finance training or counseling they need tested.