Ekonomik büyüme ile eğitim harcamaları ilişkisi: Türkiye üzerine bir uygulama
The relationship between economic growth and educational expenditures: An application on Turkey
- Tez No: 364756
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Eğitim, bireylerin beşeri sermayesini belirleyen ve dolayısıyla donanımlı işgücünü oluşturarak üretimi artıran önemli bir role sahiptir. Ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmanın hızlanmasında oldukça önemli bir faktör olan eğitimin yaygınlaşması, okullaşma oranlarının artması, eğitime ayrılan finansal kaynakların yeterli ve sürekliliğinin sağlanması ile mümkün olur. Bu çalışmanın amacı, eğitim için gerekli finansman kaynaklarının çeşitlerini ve devlet bütçesi ile gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki payını belirlemek, ayrıca eğitim harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisini analiz etmektir. Yapılan bu analizde, kişi başı eğitim harcamaları ile ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim okullaşma oranlarının ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Eğitimin ekonomik büyümeye olan olumlu etkisi dikkate alındığında eğitime ayrılan kaynakların artırılmasının gerektiği önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Education has an important role in determining individual's human capital, therefore it may increase production through having qualified workforce. For extending education which is quite important for increase in economic growth and social progress, it is necessary to have sufficient financial resources and maintain its continuety. The aim of this study is to analyze the effect of educational expenditures on economic gowth. Besides, types of financal resources needed for education, share of educational spending in both government budget and GDP have been stated. In this applied study, it was found that there is a positive relationship between per capita educational expenditure and economic growth. Also primary, secondary, tertiary enrollment rate have positive effect on economic growth. Therefore, it is recomended that more resources should be allocated for education.