Kamu sektörü eğitim harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye üzerine bir çalışma
Relationship between public sector education expenditures and economic growth: A study on Türkiye
  1. Tez No: 941996
  2. Yazar: İLKER KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTAÇ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Doktora tezinin amacı Türkiye'de ki kamu eğitim harcamalarının ekonomik büyüme üzerine etkisini incelemektir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ekonomik büyümeye ve kamu harcamalarının ekonomik büyümeye etkilerine ilişkin teorik çerçeve çizilmektedir. İkinci bölümde eğitim ve beşeri sermaye kavramları detaylandırılmakta ve ekonomik büyüme ile ilişkilendirilmektedir. Türkiye uygulamalarının karşılaştırmalı olarak görülebilmesi için de konuya ilişkin OECD'nin eğitim yaklaşım ve uygulamaları üzerinde durulmaktadır. Tezin son bölümü ise Türkiye'de eğitimin durumu ve ampirik çalışma olmak üzere iki alt bölümden oluşmaktadır. İlk kısımda Türkiye'deki eğitim tarihsel gelişim, yatırımlar, uygulama ve sonuçlar çerçevesinde incelenmektedir. Ampirik çalışma kısmında ise Türkiye'deki eğitim harcamalarının toplam sabit yatırımlar ve ARGE yatırımlarının toplam hasıla içerisindeki payının fert başına düşen milli gelire etkisine dair ampirik gözlemler aktarılmıştır. Çalışmanın sonucunda edinilen bulgulara göre, teorik çıkarımlar doğrultusunda beklenenin aksine, Türkiye'de eğitim harcamalarının ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkilediği sonucuna varılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the doctoral thesis is to examine the impact of public education expenditures on economic growth in Turkey. The thesis consists of three sections. In the first section, a theoretical framework is drawn regarding economic growth and the impact of public expenditures on economic growth. In the second section, the concepts of education and human capital are detailed and associated with economic growth. In order to be able to see the practices in Turkey comparatively, the OECD's approach and practices on education are emphasized. The last section of the thesis consists of two subsections: the status of education in Turkey and the empirical study. In the first section, education in Turkey is examined within the framework of historical development, investments, implementation and results. In the empirical study section, empirical observations are conveyed regarding the impact of the share of education expenditures in Turkey, total fixed investments and R&D investments in total revenue on national income per capita. According to the findings of the study, contrary to expectations based on theoretical inferences, it was not concluded that education expenditures in Turkey have a positive effect on economic growth.