Sürdürülebilir kalkınma bağlamında kadın istihdamı ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye üzerine zaman serisi analizi
The relationship between women's employment and economic growth in the context of sustainable development: A time series analysis on Turkey
  1. Tez No: 804112
  2. Yazar: PELİN KURAL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAATÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kalkınma kavramına toplumsal cinsiyet boyutunun dâhil edilmesiyle kadın emeği önem kazanmış olsa da gelişmekte olan ülkelerde kadınların iş gücüne dâhil olma oranları hala düşük seviyelerde gerçekleşmektedir. Gelişmiş ülkelerde ise nitelikli işlerde çalışan kadın istihdam oranları erkek istihdam oranlarına yakınsamasına rağmen kadınlara ödenen ücretlerin ve kadın yönetici oranlarının düşük seviyelerde olduğu görülmektedir. Kadının toplumsal ve ekonomik hayatta değerinin anlaşılmasıyla, uluslararası kuruluşların gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde cinsiyet eşitsizliğini yok etmek adına gerçekleştirdikleri politikalar hız kazanmıştır. Türkiye'ye de sirayet eden bu uygulamalarla birlikte, cinsiyet eşitliği çerçevesinde kadının ekonomik hayattaki yerini güçlendirecek politikalar geliştirilmeye başlamıştır. Ancak açıklanan veriler, kadınların iş gücüne katılımının artırılması amacıyla yeni uygulamalara başvurulması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma, kadın istihdamının öneminin vurgulanması, kadın istihdamı ile ekonomik büyüme arasındaki uzun vadeli ilişkinin analiz edilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada, kişi başı GSYİH bağımlı değişken olarak ele alınırken kadın istihdamının yanında GSYİH üzerinde belirleyiciliği yüksek olan sabit sermaye stoku ve eğitim harcamaları bağımsız değişken olarak modele dâhil edilmiştir. DF, PP ve KPSS Birim kök testleri ile durağanlıkları tespit edilen değişkenler ARDL yöntemiyle tahmin edilmiş ve modele ARDL sınır testi uygulanmıştır. Analiz sonuçları, kadın istihdamı ile ekonomik büyüme arasında uzun vadede anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Even though female labour has gained importance with the inclusion of gender mainstreaming into societal and economic development, rates of women contributing to the labour force are very low in developing countries. Moreover, in developed countries, women are still paid less than men and the rates of women in managerial roles are lower than men although numbers of female employments are close to the male employments. As the value that women contribute to societal and economic development are understood better than before, implementations of policies made by international and supranational organisations to eliminate gender inequality have gained momentum in developed and developing countries. As a result, Turkey has also been affected by these changes and started to develop new policies for gender equality to strengthen the positions of women in the Turkish economy. However, announced data reveal that there is a need for new methods to increase female labour force participation. This study was prepared to emphasize the importance of women's employment and to analyze the long-term relationship between female employment and economic growth. In the study, while per capita GDP was taken as the dependent variable, fixed capital stock and education expenditures, which have highly determinative effects on GDP, were included in the model as independent variables alongside female employment. The variables were determined to be stationary with DF, PP, and KPSS Unit Root tests also were estimated using the ARDL method, with the ARDL boundary test applied. The analysis results showed a significant long-term relationship between female employment and economic growth.