Globalleşme sürecinde finansal amaçlı işbirliği stratejileri
- Tez No: 36476
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
ÖZET Finansal globalleşmenin temelleri bölgesel ekonomik bütünleşmelerle çok önceleri atılmıştır. Bu olgu, yabana pazarlar arasındaki farklılıkları ortadan kaldırmakta ve dünya her geçen gün homojen bir hale gelmektedir. Bu yönüyle, sermaye büyük bir hareketlilik kazanmıştır. Ancak, sermaye akışı verimli alanlara doğru olmakta, bu durum da zaten kıt olan sermayenin sağlanmasında yoğun bir rekabeti beraberinde getirmektedir. Faaliyetlerini dünya yönelimli planlayıp uygulayan, dolayısıyla teknolojide, verimlilikte, maliyetlerde, kalitede ve yönetimde global normlara ulaşmayı hedefleyen işletmeler, yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilecektir. Globalleşme, bu normları benimseyen işletmeler için önemli fırsatlar yaratmış ve gelişme potansiyellerini güçlendirerek global işletmeleri ortaya çıkarmıştır. İşletmelerin global ekonomiye entegre olmada, dolayısıyla global işletme niteliğine ulaşmada izleyebilecekleri en iyi yöntem stratejik işbirlikleri olmaktadır. İşletmeler rakipleri ile stratejil işbirlikleri gerçekleştirdiklerinde, en kıt olan fakat en fazla ihtiyaç duydukları unsuru, yani sermayeyi elde ederek hızlı ve sürekli büyümeyi sağlayabilecek ve globalleşme yolunda büyük fırsatlar yakalayabilecektir. Bu yönüyle, işbirüklerinde finansal amaçlar büyük önem kazanmaktadır. İşbirlikleri, dışa açılma sürecinde olan Türkiye işletmeleri için oldukça önemlidir. Finansman yapıları zayıf olan Türkiye işletmeleri için, ulusal ve uluslararası boyutlu işbirlikleri, yapılması zorunlu bir strateji olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Financial globalization previously were laid the foundation by regional economical integrations. This event abolished the differents of the foreign markets and wold has been being transformed a single market. For this reason capital got a great momentum. However the capital flow goes towards the productive areas. Because of insufficient capital, this flow makes a cutthroat competition for obtening capital. The companies plan and applicate their occupations towards the wold markets intend to reach to the global norms for management, tecnology, productivity, cost and quality, can exist in the cutthroat competition. Globalization, creates important occasions for the companies appicate global norms and strengthens potentials of developping, as a result makes global companies. The best way the companies can follow is strategical co-operations for integrating to the global economy and being global companies. When the companies co-operate with their competitors can obtain the capital which is very insufficient but they need very much can growth quickly and continual and can catch great occasions for being global. That is why the financial aims which are in the co-operation get a great importance. Co-operations are very important for Turkish companies are opening the wold markets. For the Turkish companies whose financial structures are insufficient, national and international co-operations are necessary strategies.