Üniversite- sanayi işbirliğinin, üniversitelerin idari ve mali özerklikleri ile akademik özgürlükleri üzerine etkileri
Relationship between university and industry; effects on academic freedom and self-administration (outonomy)
- Tez No: 229294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGİ KÜÇÜKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Science and Technology, Education and Training, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'de, üniversite-sanayi işbirliği, çok fazla ele alınan, işlenen bir konu olmamıştır. Fakat son yıllarda bu konu, artan bir oranda gündemi işgal etmekte ve farklı platformlarda tartışılmaktadır. Konuyla ilgili gelişim süreci de düşünülerek, gerek konuyla ilgili az sayıda çalışmanın olması, gerek tartışmalara katkıda bulunulması ve gerek araştırma sonunda, elde edilen çıkarımlar ışığında yeni bakış açıları kazandırılması gibi etkenler, konuyu araştırılabilir değerde kılmıştır.Araştırma konumuz ile ilgili literatür içinde önemli boşluklar vardır. Bu araştırma ile birlikte bu boşluk bir nebze de olsa doldurulmaya çalışılacaktır. Aslında konu, Türkiye'nin içinde olduğu dönüşüm süreci sonucu, ne olacağı merakla beklenen bir konudur. Son zamanlarda, özelleştirmenin ivme kazanması ve hizmette yerellik ilkesinin sık sık telafuz edilmesi ile sanayinin birçok alanda kendini göstermesi, dönüşümün en belirgin iki örneğidir. Araştırma konusuyla ilgili, akademik özgürlük ve idari özerklik üzerine doğrudan etkide bulunan dinamikler araştırılarak, yeni bir kuramsal çerçeve oluşturulmaya çalışılacaktır.Bu araştırmanın amacı;?Üniversite-sanayi işbirliği sürecinin, üniversitelerin idari özerklikleri ve akademik özgürlükleri üzerindeki etkilerini belirlemek,?Süreçte hangi mekanizmaların etkin olarak kullanıldığını incelemek,?İşbirliği ile ilgili çeşitli yaklaşımlar ışığında sorunları saptamak,?Üniversitelerin sanayinin denetimine nasıl girdiğini vurgulamak,?İşbirliği kapsamında atılan adımlardan çıkarılan sonuçlardan ne tür dersler alınabileceğini, açıklamaktır.Araştırmada, ne kadar öznel bir yaklaşım oluşturmanın önünde engel gibi görünse de, çözümleme ve planlama için, literatür taramasından yararlanılacaktır. Araştırma konumuz, literatür bağlamında fazla gelişkin olmadığından ve hakkında sınırlı tartışmaların olmasından dolayı, geciktirilmiş literatür taraması yapılmasa da, öznelliğe gölge düşürecek nitelikte değildir. Gerek literatür yardımı gerek bilgi birikimi ile sistematik bir şekilde işlenecektir.. Hem nitel hem de nicel verilerden yararlanılacaktır.ANAHTAR KELİMELER: Üniversite, Sanayi (Piayasa), İdari ve Mali Özerklik, Akademik Özgürlük, Türkiye'de Yüksek Öğretim, Avrupa ve Amerika'da Yüksek Öğretim, Globalleşme.
Özet (Çeviri)
Relationship between üniversity and industry had not been well researched topic in Turkey untill last few years. But, this topic gave a start to be discuss in many platform with being more and more important day by day. This research came out with thinking of development period of relations between üniversity and industry to make a add all this dicussion and give new perspective to all persons who are interesting with this topic.There is an important gap in literature in connection with our research base. The gab in literature will try to be up in conjunction with this research. The research topic actually is eagerly anticipated subject for the near future of Turkey?s transformation. There are two strong mark of transformation about higher education of Turkey in recent years: First one is; to pick up speed of privatization, second one is; to offenly give voice to local administration services. In connection with research base; the dynamics which have directly effect on academic freedom and self-administration (outonomy) will be searched and they will try to be pivoted on a new theoretical frame.Aim of this research;?To determine, what kind of effects will come on the scene on academic freedom and self-administration (autonomy) with relationship between üniversity and industry.?To analyse, which machineries are actively to be using in this process.?To confirm problems in light of different approachs in connection of relationship.?To stress on, how industry get under control the universities.?To explain, what kind of warning has to be taken from the steps which are taken within the context of relationship.We will use the search of literature, although to be a barrier front of to make a form of subjuctive approach. The literature is not improved enough, consequently the topic will be approached with knowledge and existing literature. In this context, we will draw benefit from quantitative datas and qualitative datas.KEYWORDS: University, Industry, Self-Administration (autonomy) and Financal Autonomy, Academic Freedom, Higher Education in Turkey, Higher Education in Europe and in USA, Globalization.