İhracat teşvikleri ve Türk Eximbank'ın Türkiye'nin ihracatına etkileri
- Tez No: 364773
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
AKKAPLAN Mert. İhracat Teşvikleri ve Türk Eximbank'ın Türkiye'nin İhracatına Etkileri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2014. Ülkelerin kalkınması, dış ticaret ilişkileri ile yakından ilgilidir. Ülkeler ekonomik kalkınmalarını sağlayabilmek için korumacı ya da serbest dış ticaret politikası benimsemek durumundadır. Türkiye, Cumhuriyetin kurulmasından itibaren korumacılığa dayanan dış ticaret politikası uygulamış, bununla birlikte ithal ikameci sanayileşme stratejisini benimsemiştir. 1923'ten itibaren Türkiye, ihracata yönelik birçok teşvik uygulamış fakat, ithal ikameci sanayileşme strateji benimsediğinden dolayı ihracatta olumlu gelişmeler elde edilememiştir. 24 Ocak 1980 kararları ile Türkiye, korumacılığa dayanan dış ticaret politikasını ve bununla birlikte uyguladığı ithal ikameci sanayileşme stratejisini terk etmiştir. Bu tarihten itibaren Türkiye, dışa açık, liberal bir dış ticaret politikası uygulamaya başlamış ve bununla beraber ihracata dayalı sanayileşme stratejisi benimsemiştir. Söz konusu kararlar ile ihracatı arttırmak için esnek kur politikası ve çeşitli teşvik tedbirleri uygulanmaya başlamıştır. 1987 yılında ihracatın arttırılması için, ihracata yönelik kredi, garanti ve sigorta hizmeti sunmak için Türk Eximbank kurulmuştur. Türk Eximbank'ın uyguladığı tüm programlar Türkiye'nin ihracatına olumlu yönde katkı sağlayan bir teşvik aracı haline gelmiştir. Anahtar Sözcükler 1- Ekonomik Kalkınma 2- Dış Ticaret Politikası 3- İhracat Teşvikleri 4- Türk Eximbank
Özet (Çeviri)
Akkaplan Mert. Export Stimulations and The Effects of Turkish Eximbank on Turkey's Export, Master Thesis, Ankara, 2014. The development of countries is closely related to their external trade relations. The countries adopt free external trade policy in order to provide their economic development. Turkey has carried out external trade policy which is based on protectionism since the founding of republic and also it has adopted the strategy of import substitution for industrialization. Since 1923, Turkey has carried out a lot of stimulate program to increase export rate, but it has not acquired positive improvement because of adopting import substitution for industrialization. Turkey, with january 24 1980's resolutions, has abandoned its external trade policy which was based on protectionism together with import substitution industrializastion strategy. Hence Turkey has started a liberal outward-oriented external trade policy and together with this it adopted an export-oriented industrialization strategy. With these resolutions, Turkey has begun to carry out flexible rate of Exchange policy and various other precautions in order to increase export rate. The Turkish Eximbank was established in 1987 in order to increase the export rate through providing credits, guarantee and insurace services. All of programs carried out by Eximbank have become a stimulator which helped the Turkish export with positive contributions. Key Words 1. Economic development 2. Politician of foreing trade 3. Export incentives 4. Turkish Eximbank