Gümrük Birliği çerçevesinde Türk Eximnbank'ın Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne ihracatı üzerindeki etkileri
The Influence of Türk Eximbank on Turkey's exports to the European Union within the framework of the costoms union
- Tez No: 141254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARGUN KARACABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği, 01.01.1996 tarihinde yürürlüğe girmiş, böylelikle taraflar arasındaki ticarette gümrük vergileri ve eş etkili vergiler kaldırılmış, üçüncü ülkelere karşı ortak gümrük tarifesi uygulanmaya başlanmıştır. Bu çerçevede Türkiye, üstlendiği yükümlülükler gereğince, iç mevzuatını önemli ölçüde Avrupa Birliği standartlarına ulaştırmıştır. Gümrük Birliği'nin ihracat üzerindeki etkileri incelendiğinde, genel itibariyle Avrupa Birliği lehine bir durum ortaya çıktığı gözlenmektedir. Türk ihracatçılarının ürünlerinin rekabet gücünü arürmalanyla, Türkiye'nin Gümrük Birliği'nden daha fazla yarar sağlayacağı düşünülmektedir. Türk ihracatçılarının Avrupa Birliği üreticileriyle rekabet edebilmeleri açısından ihracat teşvikleri önem kazanmaktadır. 1987 yılında kurulan Türk Eximbank, ihracatçıları kredi ve sigorta/garanti programlarıyla desteklemek suretiyle dış pazarlarda rekabet güçlerinin artırılmasını hedeflemektedir. Dolayısıyla Türk Eximbank, Türk ihracatçılarının Avrupa Birliği üreticileriyle rekabet edebilmeleri açısından önem arz etmektedir. Bu çerçevede yapılan incelemede, Türk Eximbank kredilerinin AB'ne yönelik ihracat üzerinde etkisinin bulunmadığı kanaatine varılmıştır. Bu durumun Banka kaynaklarının sınırlı olması, kredi faizlerinin ihracatçılar tarafından yüksek bulunması, firma limitierinin düşük olması ve istenen belge sayısının çokluğu gibi sebeplerden kaynaklanan kredi kullanımı düşüklüğüne dayandığı düşünülmekte, getirilen kolaylaştırıcı düzenlemelerle Türk Eximbank kredilerine talebin artması beklenmektedir. 103
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Customs Union between EU and Turkey has come into effect on 01.01.1996, thus the tariffs between Turkey and EU were removed and common external tariffs to third countries were adopted. In this respect, Turkey has adopted a large body of EU trade legislation. Generally, when exports are considered, it is observed that Customs Union was more advantegous to EU than Turkey. If Turkish exporters gain a competitive advantage, probably Turkey will earn more from the Customs Union. Export promotion is one of the key elements for Turkish exporters to compete with the EU companies. Türk Eximbank, which was established in 1987, promotes exporters by credit and insurance/guarantee programs. Because of this reason, Türk Eximbank becomes important for Turkish exporters to compete with the EU companies. However, it is observed that Eximbank credits have no influence on exports to EU countries. This may be the result of low demand to credits due to limited sources of the Bank, high interest rates, low company limits and lots of documents required. It is expected that demand to Türk Eximbank' s credits will increase by the help of new arrangements. 104