Dış ticaretin finansmanında kullanılan araçlar: Türk Eximbank kredilerinin ihracata etkisinin araştırılması
Tools used in financing foreign trade: Researching the effect of Turkish Eximbank credits on exports
  1. Tez No: 946464
  2. Yazar: UFUK CAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM BEYAZIT ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, dış ticaretin finansmanında kullanılan yöntemleri genel hatlarıyla açıklamak ve Türkiye'nin ihracatını artırmada önemli bir işlev üstlenen Türk Eximbank kredi programlarının ihracat üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu doğrultuda çalışmada, dış ticaretin finansmanında kullanılan araçlar genel itibarıyla açıklanmış, Türk Eximbank tarafından sağlanan kredilerin ihracat performansına katkısı hem teorik hem de ampirik yaklaşımlarla incelenmiş ve elde edilen bulgular doğrultusunda politika geliştiricilere yön gösterici öneriler sunulmuştur. Çalışmada, 1993–2024 dönemini kapsayan veri seti üzerinden yürütülen ekonometrik analizlerde, yapısal kırılmaların varlığı dikkate alınarak birim kök testleri uygulanmış ve zamana bağlı değişken parametreli Bayesyen vektör otoregresif modeli (TVP-VAR) tercih edilmiştir. Bu yöntemsel çerçeve, ekonomik değişkenler arasındaki ilişkilerin zaman içinde farklılık gösterebileceği varsayımına dayanmaktadır. Elde edilen bulgular, Türk Eximbank kredileri ile ihracat arasında dinamik ve çift yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Kredilerin ihracat üzerindeki etkisinin belirli bir gecikmeyle ortaya çıktığı, ancak genel olarak pozitif ve anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, ihracat hacmindeki gelişmelerin de kredi talebini etkilediği görülmüştür. Bu durum, kredi ve ihracat arasındaki ilişkinin karşılıklı bir yapı arz ettiğini göstermektedir. Çalışma, mevcut literatürle karşılaştırıldığında daha esnek ve zamanla değişen analiz teknikleri kullanması bakımından metodolojik bir yenilik sunmakta ve politika yapıcılar için uygulanabilir öneriler geliştirmektedir. Bulgular, Türk Eximbank'ın ihracatı destekleme amacına büyük ölçüde ulaştığını ortaya koymakla birlikte, özellikle ekonomik dalgalanmalara karşı daha esnek kredi yapılarının ve dijital altyapı iyileştirmelerinin önemine dikkat çekmektedir. Bu doğrultuda, ihracat finansman sisteminin kapsayıcılığının artırılması, kredi erişiminin kolaylaştırılması ve finansal araçların etkinliğinin artırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to provide a general explanation of the instruments used in foreign trade finance and to analyze the impact of Turkish Eximbank credit programs, which play a significant role in increasing Turkey's exports, on export performance. Accordingly, the study presents an overview of foreign trade financing tools and examines the contribution of credits provided by Turkish Eximbank to export performance through both theoretical and empirical approaches. Based on the findings, policy recommendations are offered to guide decision-makers. The econometric analysis conducted on data covering the period from 1993 to 2024 applies unit root tests considering structural breaks and employs a time-varying parameter Bayesian vector autoregressive model (TVP-VAR). This methodological framework is based on the assumption that relationships between economic variables may vary over time. The results reveal a dynamic and bidirectional relationship between Turkish Eximbank credits and exports. It was concluded that the effect of credits on exports emerges with a certain lag but is generally positive and significant. Additionally, developments in export volumes also influence credit demand, indicating a reciprocal relationship between credit and exports. Compared to existing literature, this study offers a methodological innovation by using more flexible and time-varying analytical techniques and provides practical policy recommendations. The findings show that Turkish Eximbank has largely succeeded in its objective to support exports; however, the importance of more flexible credit structures and improvements in digital infrastructure, especially in the face of economic fluctuations, is emphasized. Accordingly, the study concludes that the inclusiveness of the export financing system should be enhanced, access to credit facilitated, and the effectiveness of financial instruments increased.