Düşük kalorili gıda ambalajlarının tüketiciler üzerindeki psikolojik etkileri
Psychologic effects of low calorie food packages on consumers
  1. Tez No: 296275
  2. Yazar: ZEYNEP ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DEMET KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Fine Arts, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tüketici davranışlarını psikolojik etkenler önemli ölçüde etkilemektedir. Gıda sanayi içinde ambalaj sanayiinin çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu önem, ambalajın taşıma, depolama, dağıtım, tanıtım gibi eylemleri kolaylaştırmasından kaynaklanmaktadır. Ambalajlamanın gıda sanayiinde önemini arttıran bir diğer etken de besin maddelerinin halk sağlığı ile yakından ilgili olmasıdır. Ambalajın birincil işlevi, besin maddelerini dış etmenlerden korunmaktır. Besin maddeleri en iyi bir biçimde hazırlansa bile yanlış bir ambalajlama üretimi bozacağı gibi insan sağlığını da tehdit edecektir. Dolayısıyla ambalaj tüketicilerin satın alma kararı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.Ambalajlı gıda ürünlerinin rekabetçi piyasasında ambalajın önemi gitgide artmaktadır. Özellikle de satış noktasında ürün ambalajının satın alma kararını önemli ölçüde etkilediği görülmektedir. Ambalajlı gıda ürünleri artık yüksek oranlarda süpermarketlerde ve hipermarketlerde tüketicilere sunulmaktadır. Bütün gıda ambalajlarının satışları genellikle raflardaki ürünlerin bizzat müşteriler tarafından seçilip alınması ile gerçekleşmektedir. Böylece ambalaj, `raftaki satış elemanı' özelliğini kazanmaktadır. Gıda ambalajlarında tüketicinin en çok etkilendiği ve ilgilendiği bölüm ambalajın tasarımıdır.Bu çalışmada düşük kalorili gıda ambalajlarının satın alma davranışını nasıl etkilediği, düşük kalorili gıda ambalajına yönelik tüketici tutumları, tasarım öğeleri ve bunların tüketici üzerindeki psikolojik etkisi ile düşük kalorili gıda ambalajlarını diğer gıda ambalajından ayıran özellikler incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the factors that effect the consumer behaviour is psychologic factor. Packaging has is an important component of food industry. Protecting the good from outside affects, making easy to carry, storage, distribution and introduct the foods are the reasons for the importance of packaging. Another reason that makes packaging important is the relation between foods and public health. Even the food would be produced perfectly, wrong packaging can cause serious damages and can threaten the public health.Among the packaged foods, the significance of packaging is arissing day after day. Especially on the spot of buying the goods, consumer behaviours is being effected by the package of good. Packaged goods are offered in supermarkets to the consumers. All of the foods are sold on shelves to be chosen by the consumers and thus, packaging becomes the salesperson itself on the selves. Consumers are mostly interested in and effected from the design of the package. In this work, hot the low calorie food packaging effects the consumer behaviour, consumer attitude to the low calorie food packaging, the psychologic significance of designing characteristics and designing factors on consumers and the spesifications that seperate low calorie food packages from other food packages were studied.As a result, it is understood that the prior affect that aim the consumer to the low calorie food packages is their need and the following reasons are the color, picture, typography and the whole design of the package. We made studies about this issue.