Anadolu Selçuklularında hanedan evlilikleri
Dynasty marriages in Anatolian Seljuks state
- Tez No: 364884
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sosyolojik bir olgu olarak, kadın ve erkeğin aile kurmak amacıyla bir araya gelmesini ifade eden evlilik, geçmişten günümüze çok farklı anlamlar taşıyarak devletlerarası politika ve siyasetin önemli bir parçası olarak kullanılmıştır. Tarih boyunca her toplumda görülen siyasi evlilikler tarihin seyri içerisinde devletlerin siyasi hayatlarını etkilemiştir. Bu devletlerden biri olan Anadolu Selçuklularında da siyasi evliliklerin çok yaygın olduğu görülmektedir. Anadolu Selçuklularında iç ve dış politikanın vazgeçilmez bir unsuru haline gelen evlilikler, müttefik kuvvetler bulma, mevcut ilişkileri pekiştirme, siyasi nüfuzunu arttırma, itibar ve otoriteyi arttırma ve gelecekte olabilecek olumsuz olayları önlenmek gibi amaçlara hizmet etmiştir. Anahtar Sözcükler : Anadolu Selçukluları, Hanedan, Evlilik, Aile.
Özet (Çeviri)
Marriage, as a sociological fact which signifies the coming together of a man and woman to form a family, has been used as a significant part of interstate politics and diplomacy carrying different meanings. Political marriages seen in every society has affected the political lives of the states throughout the history. Political marriages are seen on a large scale in Anatolian Seljuk Sultanate. Such marraiges were indispensable parts of domestic and foreign politics of Anatolian Seljuks and were used as a tool to find allied forces, to enforce the current relationships, to increase the political clout and to avoid foreseen events. Key Words : Anatolian Seljuks, Dynasty, Marriage, Family.