Selçuklularda düğün gelenekleri
Wedding traditions in Seljuks
  1. Tez No: 768159
  2. Yazar: SERAP EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tarihin başlangıcından bugüne, toplumu oluşturan en küçük kurum kabul edilen“aile”müessesesine bir kutsiyet atfedilmektedir. Aileye yüklenen kutsi misyon, bu müessesenin oluşturulması sırasında bir takım usullerin, kutlamaların, merasimlerin ve ritüellerin uygulanmasını sağlamaktadır.“Düğün gelenekleri”şeklinde ifade edilen bu uygulamalar, bütün toplumlar tarafından büyük bir titizlik ve ihtimamla yerine getirilmektedir. Büyük Selçuklularda hanedan üyelerinin yapmış olduğu evliliklerde ve Türkiye Selçuklularında hem hanedan hem de toplumda gerçekleşmiş evliliklerde aracı, nişan, nikâh, çeyiz, saçı, gelin alayı, düğün, yüz görümlüğü, gerdek adı altında, her biri ayrı özen ve titizlikle uygulanan düğün gelenekleri, eski Türk düğün geleneklerinin devamı niteliğinde görülmektedir. Sıralanan bu geleneklerle birlikte, İslamiyet'in benimsenmesinin akabinde İslam hukukunda yer alan“mehir”usulü de Selçuklular tarafından büyük bir hassasiyetle uygulanmaktadır. Değişen dini inançla birlikte, zaman içinde değişen coğrafyaya ve yaşam biçimine rağmen bu usullerin, Büyük Selçuklular ve Türkiye Selçukluları düğün gelenekleri içinde yerini koruyabilmesi ve hatta günümüze kadar ulaşmış olması, Türk toplumunun geleneklerine olan bağlılığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of history, sanctity is attributed to the institution of“family”, which is accepted as the smallest institution that constitutes the society. The sacred mission imposed on the family ensures the implementation of certain procedures, celebrations, ceramonies and rituals during the establishment of this institution. These practices, which are expressed as“wedding traditions”, are carried out with great concern and care by all societies. In the marriages made by the members of the dynasty in the Great Seljuks and in the marriages t.hat took place both in the dynasty and the society in the Turkish Seljuks, the wedding traditions, each of which was applied with different care and meticulousness, under the name of engagement, marriage, dowry, hair, bridal procession, wedding, face dress, nuptials are seen as a continuation of Turkish wedding traditions. Along with these listed traditions, after the adoption of Islam, the“mehir”method in Islamic law was also applied with great sensitivity by the Seljuks. With the changing religious belief, Despite the changing geography and lifestyle over time, the fact that these methods have preserved their place in the wedding traditions of the Great Seljucks and Turkey Seljucks and even reached the present day indicates the loyalty of the Turkish society to the traditions.