Şehbenderzâde Filibeli Ahmet Hilmi'ye göre İslâm düşüncesinin problemleri
The problems of İslamic thought to Şehbenderzâde Filibeli Ahmet Hilmi
  1. Tez No: 364909
  2. Yazar: RAMAZAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ULUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Şehbenderzâde Filibeli Ahmet Hilmi doğu ve batı düşünceleri konusunda kendini yetiştirmiş ve bu anlamda ilmi derinliği olan II. Meşrutiyet döneminin önemli mütefekkirlerinden birisidir. Ahmet Hilmi kaleme aldığı yazılarında; Osmanlının geleceği, İslam toplum ve düşüncesinin problemleri, materyalist akımlar ve Müslümanlar arasında birlikteliğin sağlanması gibi konular üzerinde durmuştur. Özellikle İslâm düşüncesinin problemlerine ilişkin ortaya koyduğu tezlerinde, klasik İslâm düşünürü söyleminden ziyade bunları bilimsel bilgi ve yöntemlerle izaha çalışmıştır. Onun çalışmaları sadece o dönemin İslâm toplum ve düşüncesinin problemlerine ışık tutmakla kalmamış, günümüz İslâm toplum ve düşüncesinin de problemlerine ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
Şehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi has educated himself on the eastern and western thoughts and in this sense, he is one of the most important thinkers that is science depth of II. Constitutional period. In articles which Ahmet Hilmi penned focused on issues such as the future of the Ottoman Empire, the problems of the islamic society and thought, materialist movements and ensuring unity among Muslims. In particular, they have tried explaining scientific knowledge and methods rather than the classical Islamic thinkers rhetoric in the thesis putting forward relating to the problems of Islamic thought. His work not only shed light problems of Islamic society and thoughts of that time but also shed light problems of today's islamic society and thoughts.