Afganistan'da sosyal çözülme ve televizyonun etkisi
Social disorganization and the effect of television in Afghanistan
- Tez No: 364911
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Afganistan son yıllarda ciddi bir değişim ve dönüşüm süreci yaşamaktadır. Afganistan'ın sözlü kültürden yazılı kültüre geçmesi, kitle iletişim sayesindeki son yıllardaki toplumsal değişme, kültür değişmelerini de beraberinde getirmiştir. Bu değişim sürecinde en etkili iletişim aracı olarak televizyon hayatımızın her alanında bizi etkilemekte ve yönlendirmektedir. Özellikle diziler Afgan kültürü, ailesi ve gençliğini derinden etkilemektedir. Savaşlar, göç, ekonomik problemler, eğitimsizlik, süratli ve dengesiz toplumsal değişimin yanı sıra en önemli kitle iletişim aracı olan televizyon de sosyal çözülmede katkıda bulunmuştur. Bundan dolayı Afganistan'da sosyal çözülme ve televizyonun etkisi adı altına bir çalışmaya ihtiyaç duyuldu. Araştırmamızın temel amacı Afganistan'da televizyonun toplumsal değişim sürecinde etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızın Birinci Bölümde, sosyal çözülme, sosyal çözülme nedenleri, Afgan toplumunda sosyal çözülme, medya ve sosyal çözülme, Modern Dünyada Medyanın Fonksiyonları, Televizyon, İkinci Bölümde Afganistan'da Medyanın tarihi; Afganistan'da Televizyonun Tarihi, Televizyon Programları ve içeriği, Afganistan'da Televizyonun topluma etkisi. Üçüncü Bölümde ise, Araştırmaya Katılan Deneklerin Sosyo – Demografik Özellikleri ve Araştırmaya Katılan Deneklere Sorulan Sorular ve Deneklerin görüşleri yer almaktadır. Yapmış olduğumuz araştırmanın verilerine göre günümüzde toplumsal değişme sürecinde televizyonun etkisi oldukça fazladır. Televizyon dizileri Afganistan'da kültür değişmesi, aile içi ilişkilerde, özellikle kadınlar ve gençler üzerinde ciddi etkiler bırakmaktadır.
Özet (Çeviri)
Afghanistan in recent years has been experiencing a serious process of change and transformation.Transition of Afghanistan from oral culture to a written culture, social changes in recent years as a result of mass media and mass communication, also brought cultural changes. In this process of change, television as the most effective means of communication, affect us in every area of our lives and directs us. In particular, Afghan culture, family and youth are deeply affected by tv serieses. War, migration, economic problems, lack of education, rapid and unbalanced social change are the most important means of mass communication as well as that television has also contributed to social disorganization. Therefore, a study under the name of social disorganization and the effect of television in Afghanistan was needed. The main purpose of my research is to investigate the effects of television in the process of social change in Afghanistan. In the first chapter of this study, social disorganization, social disorganization causes and social disorganization in Afghan society is mentioned, the media and social dissolution, the function of the media in the Modern World. In the second chapter, history of media in Afghanistan, Afghanistan's History Television, TV programs and its contents have been mentioned, the impact of Television on Afghan society as well as its effects on women, Teenagers and children are discussed. In the thirth chapter, the Socio - Demographic Characteristics of the subjects participating in the study, the asked questions and thier opinions are included. According to the research we have done, nowadays television has quite a lot of the influence in the process of social changes. Television series leaves serious effects on cultural changes in Afghanistan, family relationships, especially on women and young people.