Bir Türk populasyon örneğinde, kırmızı kan hücresi glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G6PD) izoenzimine ait fenotipik varyantların selüloz asetat elektroforezi ile araştırılması ve enzim aktivitesi tayini
  1. Tez No: 19086
  2. Yazar: FATMA ÇAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVDA MENEVŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu araştırmada seklülo asetat, elektrof orezinde B. W. Grunbaum metodu uygulanarak eritrosit izoenzimlerinden olan Glukoz-B-fosfat dehidrogenazın fenotiplemesi ve Gadsden-Cannon metodu ile enzimin aktivitesi tayin edildi. Glukoz-B-fosfat dehidrogenazın eritrositik polimorfizmi, Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Laboratuarına başvuran hastalardan rasgele seçilen 160 kişiden alman kan örneklerinde, enzimin aktivitesi ise 26 kişiden alınan kan örneklerinde incelendi. 160 örneğin tamamı Gd(+)B olarak bulundu. Gd(-)B varyantına çalışmamızda raslanmadı. 26 örneğin tamamında G6PD aktiviteleri normal değerler arasında bulundu. Araştırmamızda bu enzime ait toplumumuza özgü değişik bir varyanta rastlanmadı. Enzimin aktivitesi yönünden elde ettiğimiz bulguların, A.B.D beyaz populasyonu, Afganistan ve Pakistan toplumu ile uygunluk gösterdiği belirlendi. Saptadığımız fenotip yüzdesi(%100), İtalya (%75-100), Yunanistan (%60-99), Kıbrıs Türkleri (%87), ve Çukurova yöresinde yaşayan Et i-Türkler inden (%91.7) oldukça yüksek olarak bulundu. Elde edilen sonuçlardan Glukoz-B-fosfat dehidrogenaz enzimi bakımından toplumumuzun fazla değişiklik içermediği görüldü. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, by using two methods, one of which is B.W. Grunbaum method of cellulose acetate electrophoresis was used to determine the differentiation of the phenotypes of glucose-B-phosphate dehydrogenase which is one of the isoenzymes of erytrocyte, and the other method of Gadsden-Cannon was used to determine the activity of the enzyme. The erythrocytic polymorphism of glucose-B phosphate dehydrogenase was examined in a randomly selected blood samples taken from 160 persons referred to the Biochemistry Laboratory of the Medical Faculty, Gazi University. The activity of the enzyme was also examined in the blood samples taken from 26 healthy people. All of the 160 samples were found to be Gd(+)B. No Gd(-)B variant was found. In all of the 26 samples G6PD activity was found to be within the normal range. In our study we did not find any different variant of this enzyme. Our results concerning the activity of the enzyme were found to be same as in the U.S. white population, Afghanistan and Pakistan societies. The phenotypic percentage that we calculated as (%100), was extremely higher than those of Italians (%75-100), Greeks (260-99), Turkish Cypriots (%87), and Eti - Turks living in Çukurova region (%91.7). Results relating to the phenotypic values and the activity of the enzyme G6PD suggest that there is not much difference in a sample of population in Turkish Society. 46