Nâsır li-Dinillâh'ın halifeliği ve şahsiyeti
The caliphate and personality of Nasir li-Dinillah
  1. Tez No: 364913
  2. Yazar: FATİH GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖNKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu araştırmanın konusunu Abbâsî halifesi Nâsır li-Dinillâh'ın 575/1180 yılında başlayıp 622/1225 yılında son bulan halifeliği ve şahsiyeti teşkil etmektedir. Nâsır li-Dinillâh 46 yıllık süreyle en uzun süre hilafet makamında kalan Abbâsî halifesidir. Nâsır li-Dinillâh, önce Türk komutanların, sonra Büveyhîlerin daha sonra da Selçukluların yüzyıllarca süren hâkimiyeti neticesinde siyasî otoritesini kaybetmiş, yalnızca ismen varlığını sürdüren Abbâsî hilafetinin hâkimiyetini yeniden tesis etmeye çalışmış, bu amaçla siyâsî, askerî, içtimâî, fikrî çalışmalar gerçekleştirmiştir. Araştırmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve sınırları belirlenmiş, Nâsır li-Dinillâh'ın halifelikten önceki hayatı ve ailesi konu edilmiştir. Birinci bölümde Halife Nâsır li-Dinillâh'ın halifeliğe gelişi, iç siyaseti ve Abbâsî halifeliği güçlendirme çabaları incelenmiştir. İkinci bölümde Nâsır li-Dinillâh'ın dış siyaseti ve Abbâsî devletine bağımsızlığını kazandırma çabaları konu edilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde Nâsır li-Dinillâh'ın uygulamış olduğu mâlî politikalar, devletin gelir gider durumu ve o dönemdeki bayındırlık faaliyetleri ele alınmıştır. Son bölüm olan beşinci bölümde Nâsır li-Dinillâh'ın vefatı, fizikî özellikleriyle ona yöneltilen eleştiriler incelenmiştir. Bu çalışmamızda hem Halife Nâsır li-Dinillâh'ın siyasî faaliyetlerini, şahsiyetini hem de o dönemde İslâm dünyasının içinde bulunduğu durumu incelemeye çalıştık. Anahtar kelimeler; Abbâsîler, Nâsır li-Dinillâh, Fütüvvet, Irak, Bağdat
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis includes the Caliphate of Nasır li-Dinillah and of his personality, who became caliphate for the first time in the year 575/1180, his Caliphate ended in the year 622/1225. Nasır li-Dinillah is the longest reigning Caliphate who remained in this position for a period of 46 years. Nasır li-Dinillah at the beginning lost his authority as a result of the dominion of the Turkish Commanders, followed by the Buyids and later by the Seljuks, he endeavored to reestablish the dominion of the Abbasid caliphate leading a nominal existence at the time, towards this end, he got involved in politics, social welfare, military and intellectual studies. In the introductory section of the research, topic, purpose, importance, limits of the research are specified and previous life and family of the Nâsır li-Dinillâh prior to his being caliph are subjected. In the first section, Nâsır li-Dinillâh's becoming caliph, domestic policy and efforts to strenghten Abbasid Caliphate are examined. In the second section, Nâsır li-Dinillâh's foreign policy and efforts for the State of Abbasid to gain independence are included. In the third and fourth section, financial policies implemented by Nâsır li-Dinillâh, income and expenses status of the State and public sevices are discussed. In the fifth section which is the last, the death of Nâsır li-Dinillâh, physical characteristics and criticism directed to him are examined. During this study, we tried to examine the political activities and personality of the Caliphate Nasir li-Dinillah as well as the situation of the Islamic World during the said period. Key words; Abbasids, Nâsır li-Dinillâh, Turkish-Islamic Guild, Iraq, Baghdat