Tahkim sözleşmesinin geçerliliği
Validity of arbitration agreements
  1. Tez No: 364950
  2. Yazar: HÜSEYİN AFŞIN İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEM BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Tahkim yargılaması taraflarının arasında geçerli bir tahkim sözleşmesinin varlığına bağlıdır. Bir tahkim sözleşmesinin geçerli kabul edilmesi için ise bazı geçerlilik şartlarının varlığı gerekmektedir. Bu geçerlilik şartları şekle ilişkin geçerlilik şartları ile esasa ilişkin geçerlilik şartlarıdır. Tahkim sözleşmesi yapacak tarafların sözleşme ehliyetine sahip olması da ayrıca bir geçerlilik şartı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tahkim sözleşmesinin şekline ilişkin geçerlilik şartı olarak genellikle kabul edilen yazılı şeklin özellikle milletlerarası tahkimde farklı şekillerde anlaşılması söz konusudur. Tahkimin esasına ilişkin geçerlilik şartı tahkim iradesi olup bu iradenin kapsamının ve geçersiz kabul edildiği haller tahkim sözleşmesine ilişkin bazı tartışmaları beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Arbitration requires existence of a valid arbitration agreement between parties. In order to execute a valid arbitration agreement, parties need to comply with certain requirements. While some of these requirements relate to formal validity, some others relate to substantive validity. Moreover capacity to enter into an arbitration agreement can also be identified as a requirement as to validity. Written form is generally accepted to be the right form of an arbitration agreement. However in international arbitration the meaning of written form varies. Consent to arbitration is required for substantive validity. On the other hand there are important amount of discussion as to the grounds for invalidating the consent or as to the scope of such consent.