Abdülhak Şinasi Hisar ve Mario Levi'nin eserlerinde İstanbul daüssılası
Istanbul daussila in the works of Abdulhak Şinasi Hisar and Mario Levi
- Tez No: 364951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezin amacı Abdülhak Şinasi Hisar ve Mario Levi'nin eserlerinin mekân-kültür-kimlik ve 'İstanbul daüssılası' bağlamında incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde 'mekân nedir' sorusu üzerinde durulmuştur. Mekânın zaman ve insanla ilişkisi incelenmiş; sosyolojik, psikolojik ve tarihsel bir bakış açısıyla toplum-kültür-kimlik bağlamlarındaki yeri ve önemi değerlendirilmiştir. Ardından tüm bu ilişkiler çerçevesinde edebiyatın ve dolayısıyla yazarın mekânla ilişkisi, Türk ve Dünya Edebiyatından örneklerle ele alınmış, akademik anlamda edebiyat ve mekân odaklı çalışmalarda kullanılan yöntemlere dair bilgi verilmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde 'daüssıla' kavramı açıklanarak tanımlanmış, insan-zaman ve mekân ilişkileri bağlamında sınıflandırılmıştır. Üçüncü bölümde Abdülhak Şinasi Hisar'ın eserleri incelenmiş ve ön plana çıkan özelliklerle, konumuz bağlamında Abdülhak Şinasi Hisar'ın eserlerine ilişkin genel bir resim çizilmiştir. Dördüncü bölümde aynı yöntem ve bakış açısıyla bu kez Mario Levi'nin eserleri ele alınmıştır. Bu incelemeler neticesinde sonuç bölümünde her iki yazarın toplum-kültür-kimlik bağlamında mekânla, daha özel olarak İstanbul mekânıyla ve bu iki unsuru kuşatan bir kavram olarak İstanbul daüssılasıyla ilişkisi karşılaştırılmış, ortak yönleri ve ayrılan tarafları değerlendirilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to examine and compare the works of Abdülhak Şinasi Hisar and Mario Levi in the context of space-culture-identity and“Istanbul-daüssıla”(yearning for Istanbul). The study consists of four sections. First section deals with the question of“what is space?”. The relationship of space to time and human is investigated; and its importance is evaluated with regard to the concepts of society-culture-identity, from a psychological and historical perspective. Next, in the scope of all these relationships, the relation of literature –and therefore of writers– to space is addressed through analyses of examples from Turkish and World Literature, while also providing information regarding the methods utilized in studies that have an academic focus on literature and space. The second section of the thesis defines and elaborates on the concept of“daüssıla”(homesickness/yearning), classifying it in the context of relationships between human-time and space. The third section analyzes the works of Abdulhak Şinasi Hisar, presenting a general idea concerning his works and their prominent characteristics. The fourth section analyzes Mario Levi's works in the same way with the same methods. As a result of these analyses, and in the scope of society-culture-identity, the conclusion compares the relationship of both writers to space, and especially to Istanbul and Istanbul-daüssıla –which is a concept that deals with both these elements–; and points out and evaluates the common and distinguishing characteristics of these authors.