Reha Erdem sinemasında büyüme sancısı
Agony of growing up i̇n Reha Erdem's cinema
  1. Tez No: 364952
  2. Yazar: ÖZLEM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Reha Erdem son dönem Türk Sineması'nın en özgün yönetmenlerinden biridir. Sinema yapıtlarının dili tecimsel sinemanın argümanlarından farklıdır. Filmlerini domine eden karakterlerin, büyüme dönemini yaşayan bireyler olduğu görülmektedir. Giriş bölümünde Reha Erdem'in hayatı ve sineması tüm yönleriyle aktarılıp, yapıtlarındaki 'auteurist' yaklaşım irdelenmiştir. Ana bölümde ise karakterlerin büyüme dönemlerini ne gibi sorunlarla yaşadıkları analiz edilip, bu sorunları oluşturan toplumsal alt yapı açıklanmıştır. Sonuç bölümünde ise tezin yöntemi olarak belirlenen, Jacques Lacan'ın 'ayna evresi' kuramı tanımlanmıştır. Yönetmenin sineması 'ayna evresi' kuramının ışığında yeniden ele alınmıştır. Karakterlerin psiko-sosyal yapısı kuramın perspektifiyle gözden geçirilmiştir. Yönetmenin karakterlerini otoritenin baskısı altında büyümeye çalışan bireylerden oluşturduğu ve bu bireylerin 'ayna evresi'ni ne şekilde yaşadıkları tespit ve teşhis edilmiştir. Bu tez Reha Erdem sinemasını“Büyüme Sancısı”temasıyla açıklamıştır. Reha Erdem'in yönetmen sineması içinde değerlendirilmesi gerektiği vurgulanıp, sinemasının önemi tüm hatlarıyla anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reha Erdem is considered to be one of the most unique directors in the recent history of Turkish Cinema. The language he chooses for his films differs from commercial cinema arguments. The growth process of the dominant characters as individuals can actually be viewed in his films. In the introductory part, every aspect of Reha Erdem's life and his films are summarized. Later on, the auteurist approach in his works are examined. In the main part, the hardships that the characters face while growing up and the social infrastructure created by them are analyzed. In the final part, the method of the thesis which is the 'Mirror Stage' theory by Jacques Lacan, is explained completely. The director's films are rediscussed according to the 'Mirror Stage' theory. The psycho-social structure of the characters is examined in the perspective of this theory. The effect that the director's characters have on the 'Mirror Stage' as individuals trying to grow up under the pressure of authority is found out and disclosed. This thesis is explained by the theme of“Growing Pains”in the films of Reha Erdem. It is stressed that Reha Erdem's directing should be appreciated in his films and also the importance of his films is thoroughly emphasized.