Sermaye Piyasası Hukukunda örtülü kazanç aktarımı suçu
  1. Tez No: 364958
  2. Yazar: MURAT SADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖKSAL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Örtülü kazanç aktarımı, şirketlerin ilişkili kişilerle yaptıkları her türlü ticari işlemde, işlemin piyasa değerinin üzerinde veya altında bir fiyatla mal veya hizmet alım ya da satımında veya borç-alacak işlemlerinde bulunması, kazancın tamamen veya kısmen örtülü olarak dağıtılması şeklinde tarif edilmektedir. Örtülü kazanç aktarımı suçu ise, sermaye piyasası hukuku alanında yaygın olarak işlenen ekonomik suçtur. Örtülü kazanç aktarımı suçu kendine özgü yapısı ve hızlı değişen işleniş yöntemleri ile esasen piyasanın etkinliğini ve derinliğini zedeleyen dolandırıcılık fiilinin özel bir türü olarak ifade edilebilecek hileli hareketlerle işlenebilmektedir. Örtülü kazanç aktarımı suçu sermaye piyasasının önemli suç tiplerinden biri olup bu suç halka açık anonim ortaklıklar ve kolektif yatırım kuruluşları ile bunların iştirak ve bağlı ortaklıklarında işlenebilmektedir. Halka açık anonim şirketler ve kolektif yatırım kuruluşları ile bunların iştirak ve bağlı ortaklıkları, yönetim, denetim veya sermaye bakımından ilişkili bulundukları başka şirketlerle veya kişilerle emsallerinden farklı fiyat, ücret veya bedel uygulamak suretiyle örtülü şekilde kârlılığını veya mal varlığını azaltamaz. Buna aykırı davrandıkları takdirde cezai yaptırımlara maruz kalırlar. Bu suç türü ilk defa 1981 yılında düzenlenen SerPK ile hukuk düzenimizde yer edinmiş ve bu düzenlemede örtülü kazanç aktarımı suçunun halka açık anonim ortaklıklar bünyesinde işlenebilmesi hali öngörülmüştü. Uluslararası sözleşmelerde ve yabancı hukuklarda ise örtülü kazanç aktarımı bir sermaye piyasası suç müessesesi değil; vergi hukukuna ilişkin bir müessese olarak kabul edilmiş ve bu alanda ikili veya çoklu anlaşmalar yapılmıştır. Son olarak örtülü kazanç aktarımı hem Kurumlar Vergisi hem de Sigortacılık Kanunun bakımından da yasaklanmış ve yaptırıma bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The transfer of concealed gains is described as the act of companies to purchase goods or services or to commence transactions that involve barrowing – lending over an amount, above or below the market value of such transaction in all kinds of transactions that they make with their associates and their act of distributing the gains in a concealed manner partially or completely. The criminal act of concealed gain transfer is a crime, commonly committed within the field of capital market law. The criminal act of concealed gain transfer, due to its unique nature and with its rapidly changing methods, can be committed through fraudulent activities that may be depicted as a specialized type of fraud that have negative impact on the efficiency and depth of the markets. The criminal act of the transferring the concealed gain is one of the important criminal genres of the capital markets and can be committed in publicly held corporations and collective investment institutions as well as within their associated companies and subsidiaries. The publicly held corporations and collective investment institutions as well as within their associated companies and subsidiaries may not decrease their profitability or their assets just by implementing prices, fees or amounts different from their counterparts in relations to companies or persons – entities that they are related in terms of administration, supervision and capital. In case they act otherwise, they face with penalties. This type of criminal act was first included to our domestic rule of law by the Capital Market Law of 1981 by being committed within the structure of the publicly held companies. And in international agreements and foreign rules of law has been acknowledged not as criminal instrument of capital markets but rather placed as an act, associated with the tax laws and bilateral and multilateral Agreements were made in this regard. Finally; the transfer of concealed gains was then prohibited both in terms of Company Income Tax and Insurance Law and subsequently was subjected to penalties.