Türkiye'de başlangıcından günümüze porselen
- Tez No: 36496
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAADETTİN AYGÜN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Araştırmada Türkiye'de başlangıcından günümüze kadar porselen dekorları incelenerek genel olarak değerlendirilmiş ve dekorların uygulanması sırasında ele alınması gereken sorunlar vurgulanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda öncelikle porselenin tarihçesi ve yapımına değinilmiş, porselen dekorlama yöntemleri ve çeşitleri hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Daha sonra Türkiye'deki porselen fabrikalarının dekor üniteleri kronolojik olarak incelenerek sorunlar üzerinde görüş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan uygulamalarda ise porselen duvar tabakları üzerine çıkartma tekniği ve el dekoru kullanılarak sırüstü çalışmalar yapılmıştır. Uygulamalar geleneksel Türk çini motifleri stilize edilerek değişik renklerde ve kompozisyonlarda porselen tabaklar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de porselen dekorlarında üzerinde durulması gereken, kompozisyon, renk, yaratıcılık ve özgün tavrımızla alışılmışın dışına çıkarak, çağın sosyal ve kültürel yapısının istediği değerlere uygun dekorlar yapmak gerekmektedir. Bu da ancak öykünmeden uzak kendi kültürel bakış açımız doğrultusunda özgün desen ve dekorlar ile gerçekleşebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the porcelain decors made from the beginning upto this time in Turkey are generally evaluated by examining and the problems that must have been taken up during the application of decors have been tried to lay stress on. In this direction, firstly, the general historical account of porcelain has been mentioned and the knowledge about the methods and varieties of porcelain decoration have been tried to be given. And then, the decoration units of porcelain factories in Turkey have belen chronologically examined and the opinions and evaluations about the problems have been pointed out. Altough in the applications, the on glaze workings have been done generally by using the transfer printing techniques unto the porcelain wall plates. The applications have belen realized on the porcelain plates by styling the traditional Turkish tile patterns in different colours and compositions. About the porcelain decors in Turkey, the thing that slould have belen insistedon is making porcelain decors which are appropriate for the values of the social and cultural structure of the time, by leaving the usual beliefs, with the facts such as composition, colour, creativeness and our original attitudes. This can be realized by the original decors and designs in the direction of our own cultural views which is removed from imitation.