Multimedia kapsamında animasyon
  1. Tez No: 36495
  2. Yazar: NURŞEN DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: HİKMET SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, multimedya kapsamında animasyonun diğer disip linler ile arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmaktır. Araştırmanızda animasyon sistemlerinin, multimedya çerçevesinde iletişime sağladığı olanaklar incelenmiştir. Multimedya çeşitli ortam tiplerini -yazı, grafik, ses, animasyon, tek bir bilgisayarda kolayca işlenebilir belgelerle birleştiren bir medya or tamıdır. Bu ortam tipleri insanlarla iletişim kurmada ve hedef kitleleri razı etmede yardımcı disiplinlerdir. Animasyon; durağan görüntülerin belli teknik aşamalardan geçe rek algıda bir anlam yaratmak amacıyla sıralandırılmış görüntülerin hızla gösterilmesi ile devinim duygusu yaratmaktır. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen animasyonun temel özellikle ri, klasik animasyonla aynı olup iki ve üç boyutlu yazılımları içerir. Ani masyonda gerçek zamanda hareketin sağlanması ve oluşturulan bir oj- benin, çoğaltılarak grup halinde hareketin gerçekleştirilmesi, ışık, ka mera ve renklerin hareketlendirilmesi, benzetim gibi olanaklar multi medya ortamım zaman olgusuyla etkileyen faktörlerdir. Gerçek dünyada göremediğimiz yaratılan doğaüstü hayali görüntü lere, ses ve hareketin de katılmasıyla algılama ve öğrenme yüksek düze ye ulaşmaktadır. Sayısal veri saklama ve işleme kapasitesinin gelişimi, multimedya kullanıcılarına geniş olanaklar sağlamakta ve kullanım alanları eğitim, sanat, tıp, reklam, eğlence gibi alanları da içine alarak gitgide genişlemektedir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this thesis is to find out the relations between animation in the context of multimedia and its other disciplines. In our research, animation which provide advantage to communica tion in means of multimedia were investigated. Multimedia is a media environment where you can easily combine different environmental types like writings, graphics, sound and anima tion with workable documents in one computer. These environmental types are assistant disciplines in communicating with people and satisf ying target masses. Animation is to create a motion feeling by showing fast ordered fra mes with the aim to create a meaning in perception with stable frames which go through known technical stages. The main characteristics of animation which is achieved in compu terized environment, are the same as the classic animation and include 2 and 3 dimensional entries. In animation, providing a movement in real time, achieving a movement as a group by increasing a formed object, putting light, camera, colors into action and advantages like compari sons are factors which effect the multimedia environment with the time concept. Perception and learning reaches a higher level by putting sound and movement to supernatural imaginary frames which we can't see in the real world. The development of the Capacity of Digital Data Proces sing and Recording provides capacious advantages to the users of multi media and it is fast developing by including usage areas like education, art, medicine, advertisement and entertaintment.