Türkiye'deki iletişim fakültelerinin halkla ilişkiler ve tanıtım bölümlerinde yapılan öğretim yeterliliğine ilişkin araştırma
- Tez No: 36497
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET SEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Education and Training, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Halkla ilişkiler eğitimi konusunda Dünya'da ve kısmen Türkiye'de pek çok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaların ortak sonuçları halkla ilişkiler öğretiminin nasıl olması gerektiği konusunda eğitimcilere fikir verecek niteliktedir. Buna göre iyi bir halkla ilişkiler ders programının genel kültürü de içine alarak iletişim ağırlıklı olması gerektiğidir. Bu konuda IPRA halkla ilişkiler öğretimi görenlerin iletişim ve halkla ilişkiler dışında, sosyal ve beşeri bilgileri de kapsayan bir öğre tim programı gerekliliği üzerinde durmaktadır. Yapılan araştırma kapsamında incelenen Amerika'daki beş üniver sitenin ve Türkiye'deki beş üniversitenin halkla ilişkiler bölümlerinin ders programlan ele alındığında, başarılı bir meslek hayatı için temel olan Sosyal ve Beşeri Bilimlere kredi olarak daha fazla yer verildiği gö rülmektedir. Öte yandan halkla ilişkilerin bir meslek olarak kendi standartlarını kontrol edebilmesi ancak öğretim sürecinin gözden geçirilmesi ile müm kündür. Bu amaca yönelik olarak halkla ilişkiler ve tanıtım öğretiminin nitelikli şekilde verilip verilmediği ve halkla ilişkiler öğretiminin üni versitelerdeki durumu ile ilgili görüşlerin ortaya konması gerekir. Bu bağlamda yapılan araştırma İletişim Fakülteleri Halkla İlişki ler ve Tanıtım Bölümü üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri, temel (branş) dersleri veren öğretim üyeleri, halkla ilişkiler müdürleri ve çalı şanları ile sınırlandırılmıştır. Araştırma tesadüfi örnekleme metodu se çilerek yapılmıştır.Araştırma sonucuna göre iletişim Fakülteleri Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümlerinde verilen öğretim ile ilgili olumsuz görüşlerin yo ğun olması öğretimin yetersiz olduğu görüşünü desteklemektedir. Bu yetersizliğin giderilmesi için en yoğun öneri ise staj (uygulama) ile ilgili dir. Stajların yaz aylarında değil de öğretim yılı içerisinde yapılması, yabancı dile ağırlık verilmesi ve bu bölümlere öğrencilerin bilgi ve yete nek sınavı ile alınması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many research have been carried out about PR education both at home and abroad. Results are quite guiding for educators about how PR education should be. Research reveal that a good PR education program should concentrate on communication including general subject matter. On this matter IPRA emphasizes the need for social sciences and humanities education in addition to communication sciences and public relations for public relations students. This study, analyzing five American and five Turkish colleges ree- als that they all give more credit in Social Sciences and Humanities for a successfull professional life. On the other hand, to keep its standards as a profession, public re lations practitioners and educators have to revaluate the public relati ons educationprocess and discuss the quality of public relations and ad vertising education at the college level. This study covers randomly sampled sevor students and professox-s of public relations and advertising departments of communication facul ties, public relations administrators and practitioners. This study concludes that there is intense criticism about tha way public relations and advertising education is given. The most frequently suggested solution is to extend internship and devote more time for practice during fall and spring semesters rather than summer times. Adopting English as the academic language and administering examina tion for knowledge and ability before accepting students to public relati ons and advertising schools ai*e other common suggestions.