Büyüsel ve simgesel değerlerle heykelde kavram sezinletmeleri
- Tez No: 36499
- Danışmanlar: DOÇ. ŞAHİN ÖZYÜKSEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu çalışmada, geçmişten günûmûze-büyûsel ve simgesel değerlerle heykelde kavram sezinletmeleri sorunu ele alınmış ve tasarım süreçlerinden bitiş anlarına değin, çalışmaların gelişimleri gözlemlenmiş, bunlar arasındaki ilişkiler-bağıntılar irdelenmiştir. Kavramlar, Psikanaliz Açısından Simgecilik, Geçmiş Kültürlerin Sanatlarında Büyüsel ve Sembolik Yansımalar, Çağdaş Sanatta Simgesel Yoğunlaşma ve Anlam Yaratma, Uygulamalar (Çalışmalar) ve Plastik Çözümlemeleri, başlıklarıyla oluşan bölümler, birtakım açıklamalar ve alıntılarla kuramsal açıdan desteklenmiştir. Hem iç mekanda, hemde dış mekanda sergilenebilir özellikteki çalışmalar için, yerleşim alanlarına yakın arazi ve belirli sayıdaki insan grubu da aynı yaklaşımla ele alınmıştır. İç ve dış mekanda yapılan“Heykel ve İnsan”adlı çalışmalarda, geleneksel anlayışın dışında bir heykel eylemi gerçekleştirilmiştir. Kavramların plastik endişelerle heykelsi biçimlere dönüştürülmesi sürecinde, anlamlandırmaya ilişkin bulgular değerlendirilmiştir. Bu çalışmalarda, taş, metal, polyester (fiberglass), toprak ve boya gibi malzemeler kullanılmıştır. Plastik formlarla, mekanın ve çevreninii tüm verileri kullanılmaya çalışılırken duyusal ve fiziksel diyalog sağlanmıştır. Sanat tarihine bağlı olarak, çalışmada yer alan sanatçıların yapmak-anlatmak istediği konuya en uygun tasarımları bulup, gerçekleştirmeye ve anlamı en etkili biçimde hissettirmeye-sezdirmeye çalıştıkları görülmektedir. Form ve algılama ilişkileri açısından bunları yaparken, büyüsel ve simgesel değerlerin kullanımı değişik boyutlar oluşturmuştur. Bu boyutlar, başka toplumlar, akımlar ve sanatçılarda farklı özellikler gösterirken, kişinin dünyayı algılaması ve yorumlaması, içerisinde bulunduğu zamanın gerçekleriyle de doğrudan ilişkilidir. Duyulanyla olaylan-yaşamı-heykeli algılayan insan, çalışmaların odak noktasını oluşturmuştur. Konuya bağlı plastik çözümlemeler ve yaklaşımlardaki arayışlar, farklı araştırmaları ve denemeleride beraberinde getirmiştir. Simgesel değerlerle 'büyülü' olanın oluşturulmaya-yakalanmaya çalışıldığı düzenlemeler, birer sanatsal aktarımlar olarak; -sorunları, ele alınış şekilleri ve çözümlemeleri- ilgili bölümlerde açıklanmaya çılışılmıştır. Bütün plastik öğelerin oluşturduğu heykel-mekan ve çevreyle hesaplaşmalarda (eskiz çizimler, desenler, maketler vb.) tüm çalışmalar, fotoğraf-dia ve video ile belgelenip bir doküman haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
üi SUMMARY In this study, the problem of the concept perceptions in the sculpture has been studied and works progresses of the projects have been observed and the relations between them have been examined. The concepts, the symbolism from the point of view of the psycho analysis, the symbolic reflections of the old cultural arts, the symbolic density and the sense creation at the contemporary arts, the applications and their plastic solutions, the parts formed by their titles have been supported from the point of the view of theory with some explanations and inscriptions. The land near to settler and a certain number of mankind have been studied with the same approach for the exhibitable works as well inner site and as outer site. A sculpture action has been realized outside of the traditional understanding by“Sculptural and Mankind”works done inner and outer sites. The meaningful findings have been appraised related the transformation of the conceptions to the sculptural forms.tv In these works, the materials such as stone, metal; fiberglass (polyester), earthen and paints have been used. The affective and physical dialogue has been secured by using entire datum relating to plastic forms. In accordance to the Arts History, the artists who participated in the works are seen in finding out the most appropriate designs, realization and perception, on making up these from the point of the view of forming and perception, the sizeable and symbolic values are obtained. While these dimensions showing the other communities, trends and artists, the perception and interperations of the individual person is directly related to the trues of our time. The mankind precepting the events, the life, the sculpture with his senses, has been the focus point of the works. The searches related to plastic solutions and approaching has brought the different researches and experiments. The orders being formed by symbolic values, by their problems, studying forms, and solutions are explained in related parts. On setting up (drawing, designs, models, etc.) sculpture- site and environment formed by total plastic elements, the entire works have been documented into a document by using photograph-dia and video.