American prime-time monsters: An analysis of the gothic other in True Detective, American Horror Story: Coven and True Blood'
Prime-time Amerikan canavarları: True Detective, American Horror Story: Coven ve True Blood dizilerindeki gotik öteki kavramının incelenmesi
  1. Tez No: 365014
  2. Yazar: PEMBE GÖZDE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ GÜMÜŞBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Ülkelerinin tarihinin başlangıcından beri Amerikalılar bir Amerikalı olmanın ne anlama geldiği konusunu sürekli irdelemişlerdir. 11 Eylül olaylarının da etkisiyle, günümüzde Amerika'daki sosyo-politik söylemlerde hala bu soru karşımıza çıkmaktadır. Kültür çalışmaları alanında kimlik oluşumu“ötekileştirme”olgusuyla doğrudan bağlantılı olarak görülmektedir. Bu bağlamda, Amerikalılar da toplumlarındaki çeşitliliğin getirdiği, ülkenin içindeki farklı sınıf, ırk, cinsiyet ve cinsel eğilim kimlikleriyle ilişkili konularda hep bölünmüşlerdir.“Ötekileştirme”olgusunun Amerika'da sosyal yaşamın bir gerçeği olduğu kabul edilirse, canavarlaştırılmış“ötekiler”in betimlendiği Gotik türü günümüz Amerika'sındaki kültürel kaygıları incelemek için uygun bir araç olarak görülmelidir. Bu noktadan hareketle, bu çalışma, üç güncel Amerikan televizyon dizisini—HBO kanalında yayınlanan True Detective, FX kanalında yayınlanan American Horror Story: Coven ve yine HBO'da yayınlanan True Blood—Amerikan Gotik televizyon dizileri olarak inceleyerek bu metinlerin günümüz Amerika'sındaki ötekileştirme kavramını nasıl ortaya çıkardıklarını göstermeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda Gotik kavramı sabit bir tür olarak algılanmamakta, Batı kültüründe eskiden beri bulunan yaygın bir durum olarak görülmektedir. Bu çalışma aynı zamanda Amerikan Gotik kavramının özgün niteliklerini belirleyerek bu dizileri, Louisiana bölgesinde geçtiklerinden dolayı, Amerikan Güney Gotiği türünün birer örneği olarak yorumlamaktadır. Son analizde bu diziler Amerikan toplumunun, ayrımcılık ve önyargı problemlerini aşmak bir yana dursun, hala farklılık ve çeşitlilik konularıyla ve ötekileştirme söylemleriyle iştigal ettiğini gözler önüne sermektedir. Anahtar Sözcükler Gotik, Amerikan Gotiği, Güney Gotiği, Televizyon Çalışmaları, Kimlik, Ötekileştirme, Canavar Teorisi
Özet (Çeviri)
Throughout the history of their nation, Americans have always been preoccupied with defining what it means to be an American. The contemporary socio-political scene in America is still informed by this question whose urgency was strengthened by 9/11. In cultural studies, identity formation is seen as closely linked to the practice of“othering.”Accordingly, Americans have always been conscious of the issues of diversity in their society, which involves anxieties over different class, racial, gender and sexual identities within the nation. As the practice of“othering”is recognized as an ongoing practice in American society, the Gothic mode, with its representations of demonized“others”becomes an apt tool to analyze cultural anxieties in contemporary America. Within this context, this study analyzes three contemporary television shows in America—HBO's True Detective, FX's American Horror Story: Coven, and HBO's True Blood— as American Gothic television shows and aims to reveal how these texts demonstrate the current practices of“othering”in America through their monsters. In this vein, the Gothic is seen as a pervasive mode within Western culture rather than a fixed genre. The study also establishes the specific qualities of the American Gothic and reads these shows as American Southern Gothic texts as they all use Louisiana as their setting. At the final analysis, these shows reveal that American society, rather than having overcome its problems of discrimination and prejudice, appears as still obsessed with difference and discourses of othering. Keywords Gothic, American Gothic, Southern Gothic, Television Studies, Identity, Othering, Monster Theory