Örgütsel adalet algısının tükenmişlik üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A study i̇nvestigating the effect of organizational justice perception on burnout
  1. Tez No: 365053
  2. Yazar: GÖZDE KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel adalet algısı boyutlarının tükenmişlik boyutları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu maksatla örgütsel adalet boyutları dağıtım, süreç ve etkileşim adaleti olacak şekilde üç boyutta; tükenmişlik ise duygusal tükenme, işe karşı duyarsızlaşma ve düşük kişisel başarı olacak şekilde üç boyutta ele alınmıştır. Çalışma Ankara'da bir kamu kurumunda çalışan 250 kişi ile yürütülmüştür. Modelde yer alan değişkenler arasında doğrusal etkileri belirlemek için yapısal eşitlik modeli çeşitlerinden biri olan yapısal regresyon modelleri oluşturulmuş ve yol analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, dağıtım adaletinin işe karşı duyarsızlaşma ve düşük kişisel başarı hissini ters yönde etkilediği, süreç adaletinin duygusal tükenme ve işe karşı duyarsızlaşmayı ters yönde etkilediği ve etkileşim adaletinin ise düşük kişisel başarı hissini ters yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra dağıtım adaletinin duygusal tükenmeye; süreç adaletinin düşük kişisel başarı hissine, etkileşim adaletinin duygusal tükenme ve işe karşı duyarsızlaşmaya etki etmediği görülmüştür. Anahtar Sözcükler Örgütsel Adalet, Dağıtım Adaleti, Süreç Adaleti, Etkileşim Adaleti, Tükenmişlik, Duygusal Tükenme, İşe Karşı Duyarsızlaşma, Düşük Kişisel Başarı Hissi
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effect of organizational justice dimensions on burnout dimensions. For this purpose, organizational justice were taken three dimensions as distributive, procedural, interactional justice. Burnout were taken three dimensions as emotional exhaustion, depersonalization, reduced personal accomplishment. The study was conducted with 250 employees working for a public organization in Ankara. The structural regression model which is a kind of structural equation model was set and path analysis conducted to determine direct effects between variables. Research findings has indicated that distributive justice has a negative impact on depersonalization and reduced personal accomplishment, procedural justice has a negative effect on emotional exhaustion and depersonalization, interactional justice has a negative effect on reduced personal accomplishment. Whereas distributive justice has no effect emotional exhaustion, procedural justice has no effect on reduced personal accomplishment, interactional justice has no effect on emotional exhaustion and depersonalization. Key Words Organizational Justice, Distributive Justice, Procedural Justice, Interactional Justice, Burnout, Emotional Exhaustion, Depersonalization, Reduced Personal Accomplishment