Ultrason eşliğinde fasya iliaka kompartman bloğunda farklı lokal anestezik volümlerin karşılaştırılması
Ultrasound gui̇ded the comparison of different volumes of local anaesthetics in fascia iliaca compartment block
  1. Tez No: 365082
  2. Yazar: METİN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Femur ve diz cerrahisi operasyonu yapılacak hastalarda postoperatif ağrı kontrolü amacıyla uyguladığımız fasya iliaka kompartman bloğu (FİKB) için en efektif lokal anestezik volümünü bulmayı amaçladık. Bu çalışmaya ASA fiziksel skoru I- III olan 45 hasta randomize edilerek dahil edildi. Preoperatif hazırlıkları tamamlanan hastalara 2mcg/kg fentanyl, 2mg/kg propofol, 0.6 mg/kg roküronyum ile anestezi indüksiyonu yapıldı. Anestezi idamesi % 1.5-2 sevofluran ile, kas gevşemesi 0.1 mg/kg rokuronyum ile ve analjezi 1 mcg/kg fentanil ile sağlandı. Cerrahi işlem bittikten sonra, hastalar ekstübe edilmeden önce ultrason kılavuzluğunda FİKB uygulandı. Hastalar rastgele 3 gruba ayrıldı. Bupivakain % 0.25 konsantrasyonda Grup 1'e 0.3 ml/kg, Grup 2'ye, 0.4 ml/kg ve Grup 3'e 0.5 ml/kg uygulandı. Hastalar FİKB sonrası ekstübe edilerek servise gönderildi. Hastaların 24 saat boyunca vital bulguları, ağrı skorları, VAS değeri 5 ve 5'in üzerinde olanlara75 mg diklofenak sodyum İ.M yapılıp olası yan etkiler kayıt altına alındı. Analjezik ihtiyacı açısından karşılaştırıldığında postoperatif 4. saatte Grup 2 ve Grup 3'te, Grup 1'e göre (p=0,03), postoperatif 6. saate ise Grup 3'te, Grup 1 ve Grup 2'ye göre anlamlı olarak daha az ek analjezik kullanmıştır (p=0,026). Lokal anestezik (LA) volümü arttıkça ilk 24 saatte tüketilen analjezik miktarı klinik olarak azalmıştır ancak istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
We aimed to find the most effective volume of local anesthetic for fascia iliaca compartment block (FICB) when applied to patients in order to control post-operative pain in patients undergoing femur and knee surgery. Forty-five patients with ASA physical scores of I-III were randomly included in this study. The anesthesia induction was done by using fentanyl 2 mcg/kg, propofol 2 mg/kg and rocuronium 0.6 mg / kg in patients with whom the pre-operative preparations were completed. Sevoflurane 1.5-2 % for the continuation of anesthesia, rocuronium 0.1 mg/kg for muscle relaxation and fentanyl 1 mcg / kg for analgesia were provided. After the surgical procedure finished, patients were provided FICB with ultrasound guidance without extubation. Patients were randomly divided into 3 groups. Bupivacaine 0.25 % was administered to Group1 0.3 ml/kg, to Group 2, 0.4 ml/kg and to Group 3, 0.5 ml/kg. The patients were sent to their ward after FICB and after extubation. The patients' vital signs for 24 hours, pain scores, diclophenac sodium 75 mg İ.M administration performed and probably adverse effects recorded whom VAS scores are 5 and above. Significantly less additional analgesic was used in postoperative 4.th hour in Group 2 and Group 3 compared to Group 1(p=0,03), also in postoperative 6.th hour in Group 3 compared to Group 1 and Group 2 in terms of the postoperative analgesic requirements (p=0,026). The analgesic consumption in the first 24 hours reduced clinically when the volume of local anesthetics (LA) was increased however no significant difference was found.