Major jinekolojik cerrahide TİVA ile birlikte değişik dozlarda uygulanan epidural anestezinin etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of epidural anesthesia applied with different doses with TIVA in major gynecologic surgery
- Tez No: 365081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MIZRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmadaki amacımız, TİVA ve farklıkonsantrasyonlarda levobupivakain kullanılarak gerçekleştirilen EA altında, major jinekolojik cerrahi yapılan hastalardaki intraoperatif hemodinami, intraoperatif anestezik ajan gereksinimi, anestezik ajan maliyeti ve postoperatif analjezi kalitesinin sadece TİVA anestezisi uygulanan hastalara göre üstünlük ve farklılıklarınıaraştırmaktır. Elektif major jinekolojik cerrahi yapılacak, 18-65 yaşarası, ASA I-II olan toplam 100 hasta çalışmaya alındı. Hastalar TİVA ile birlikte lumbal EA uygulanacak olanlar Grup 1, Grup 2 ve Grup 3 olarak, sadece TİVA uygulanacak olan Grup 4 olmak üzere rastgele 25'şerli 4 gruba ayrıldı. Hastalar oturur pozisyona alındı. EA L3-L4 aralığından girilerek uygulandı. EA uygulanan hastalara 20 ml levobupivakain % 0.0625 (Grup 1), % 0.125 (Grup 2), % 0.25 (Grup 3) konsantrasyonlarında verildi. Tüm hastalara anestezi indüksiyonu için 2 mg/kg propofol ve 0.5 mg/kg rokuronyum bromür iv verildi ve entübasyon uygulandı. Her 4 grupta, 6-12 mg/kg/saat propofol infüzyonu ve 0.01-0.1 μg/kg/dk remifentanil infüzyonu ile TİVA uygulandı. Tüm hastalara BİS monitörizasyonu yapıldı. Cerrahi sonunda nöromusküler blok antagonize edildi ve hastalar ekstübe edildi. Çalışmamızda TİVA+ değişik konsantrasyonda levobupivakain ile EA uygulanan hastalarda yalnızca TİVA uygulanan hastalara göre vegrup 2'de (%0.125) EA uygulanan diğer gruplara göre derlenme süresinin daha kısa, propofol- remifentanil tüketim miktarının, propofol - remifentanil toplam tüketim maliyetinin daha az, ilk 24 saatteki analjezik ihtiyacının ilk ortaya çıkma süresi daha uzun ve ilk mobilizasyon için geçen sürenin daha kısa, cerrahi konforun daha iyi olduğunu gözlemledik. Major jinekolojik cerrahi yapılan ve TİVA+EA uygulanan hastalarda sadece TİVA uygulanan hastalara göre intraoperatif hemodinami, intraoperatif anestezik ajan gereksinimi, maliyeti ve postoperatif analjezi kalitesi bakımından daha avantajlıolduğu ayrıca, epidural olarak verilen % 0.125 konsantasyondaki levobupivakainin belirtilen optimal etkiyi sağlamak için optimal doz olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to investigate the superiority and differences of intraoperative hemodynamics, intraoperative anesthetic agent requirement, the cost of anesthetic agents and the quality of postoperative analgesia in patients who were performed major gynecological surgery under the TIVA compared to TIVA+EA, carried out using different concentrations of levobupivacaine. A total of 100 patients who were scheduled for major gynecological surgery, between the ages of 18 and 65, ASA I-II were included in the study. Patients were randomly divided into 4 groups as Group 1, Group 2 and Group 3 which applied lumbar EA with TIVA and and group 4 which received only TIVA including 25 people in each group. Patients were enrolled in the sitting position. The EA was performed by entering at the L3-L4 interspace. Twenty ml of levobupivacaine inthe concentrations of 0.0625% (Group 1), 0.125% (Group 2), 0.25% (Group 3) were given to patients with EA. Two mg/kg propofol and 0.5 mg / kg rocuronium bromide were iv administered to all patients for induction of anesthesia and intubation was performed. In all 4 groups, TIVA was performed with the infusion ofpropofol 6-12 mg/kg/h and remifentanil 0.01-0.1 mcg/kg/min. BIS monitoring were performed in patients of all groups. At the end of surgery, neuromuscular block was antagonized and the patients were extubated. In our study, we observed that the recovery period was shorter, the consumption of propofol-remifentanil, the cost of propofol-remifentanil were lower, the duration of first emergence analgesic requirement in first 24-hours was longer and the duration of first mobilization was shorter and the satisfaction of surgery was better in patients applied TIVA+different doses of levobupivacaine with EA than in patients applied only TIVA and in group 2 (0.125%) than in the other groups applied EA. We think that the anesthesia performed using TIVA+EA is more advantageous than TIVA alone in patients undergoing major gynecological surgerybased on intraoperative hemodynamics, intraoperative anesthetic agent requirements, costs and the postoperative analgesia quality, also, the levobupivacaine in the concentration of 0.125% given epidurally is the optimaldose to provide such effects.