Hemodiyaliz hastalarına verilen eğitimin beslenme yönetimine etkisi
The effects of given education to hemodialysis patients on nutritional management
  1. Tez No: 365110
  2. Yazar: ÖZLEM BULANTEKİN DÜZALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİ ÇINAR PAKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı; hemodiyaliz hastalarına hemşire tarafından verilen eğitimin beslenme yönetimine etkisini değerlendirmektir. Metodolojik ve deneysel olarak yapılan bu çalışma iki aşamada gerçekleştirildi. İlk aşamada; bu araştırma için 19 maddelik 3'lü likert tipte Hemodiyaliz Hastalarının Diyet Bilgi Ölçeği (HHDBÖ) ve 18 maddelik 5'li likert tipte Hemodiyaliz Hastalarının Diyet Davranış Ölçeği (HHDDÖ) araştırmacı tarafından geliştirildi. HHDBÖ ve HHDDÖ için Cronbach alfa güvenirlik katsayısı sırasıyla 0,86, ve 0,73'tür. İkinci aşamada; 80 hemodiyaliz hastası kontrol ve deney grubuna ayrıldı, deney grubu hastalarına hemşire araştırmacı tarafından diyet ve sıvı kontrolü hakkında eğitim verildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of training in nutrition management that is given to the haemodialysis patients by nurses. This study that was designed as methodological and experimental was carried out in two stages. In the first stage; the researcher developed an Information Scale with 19 items for the Diet which three point likert type Diet Information Scale of Haemodialysis Patients (DISHP) and a Behaviour Scale with 18 items for the Diet which 5 point likert type Diet Behaviour Scale of Haemodialysis Patients (DBSHP). Cronbach alpha coefficient for DISHP and DBSHP were found respectively as 0,86 and 0,73. In the second stage; 80 haemodialysis patients were divided into two groups as control and experimental groups; experimental group patients were educated on diet and fluid control by the researcher nurse.