Hemodiyaliz hastalarına verilen beslenme eğitiminin serum potasyum düzeyine etkisi
The effect of nutrition education on serum potassium levels in hemodialysis patients
  1. Tez No: 624683
  2. Yazar: MEHMET ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
HEMODİYALİZ HASTALARINA VERİLEN BESLENME EĞİTİMİNİN SERUM POTASYUM DÜZEYİNE ETKİSİ Mehmet ÇAVDAR Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Aralık 2017 Danışman: Prof. Dr. Habibe ŞAHİN ÖZET Hemodiyaliz (HD) hastalarında önemli bir sorun olan hiperpotaseminin önlenmesinde en etkili ve pratik yol diyetle potasyum alımın sınırlandırılmasıdır. Bu prospektif müdahale çalışmasında; ardışık verilen iki beslenme eğitiminin diyetle potasyum alımı ve serum potasyum düzeyi üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmaya, özel bir diyaliz merkezinde HD tedavisi alan 80 hasta alınmıştır. Çalışma grubundaki hastalara (40 kişi) diyaliz tedavisinde genel beslenme ilkelerine ek olarak potasyum hakkında ayrı bir beslenme eğitimi ve kitapçığı verilmiştir. Kontrol grubuna (40 kişi) ise beslenme eğitimi verilmemiş yalnızca diyaliz tedavisinde genel beslenme ilkelerinin anlatıldığı kitapçık verilmiştir. Araştırma verileri eğitim öncesi ve sonrası yapılan yüz yüze görüşmelerde anket formu ile toplanmıştır. Araştırma; çalışma grubundan 34, kontrol grubundan 34 hasta ile tamamlanmıştır. Çalışma grubunda eğitim öncesine göre serum potasyum düzeyi anlamlı olarak düşmüş, potasyum bilgi puanı ortalamaları ise artmıştır (p0.05). Hem çalışma hem de kontrol grubunun eğitim öncesi ve sonrasında potasyum bilgi puanı ortalamaları ile serum potasyum düzeyleri arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF NUTRITION EDUCATION ON SERUM POTASSIUM LEVELS IN HEMODIALYSIS PATIENTS Mehmet ÇAVDAR Erciyes University, Institute of Health Sciences Department of Nutrition and Dietetics MSC Thesis, December 2017 Supervisor: Prof. Dr. Habibe ŞAHİN ABSTRACT The most effective and practical way to prevent hyperpotasemmia, which is an important problem in hemodialysis (HD) patients, is to limit potassium intake in the diet. In this prospective intervention study; the effects of two consecutive nutrition education on potassium intake and serum potassium level in the diet were investigated. Eighty patients who received HD therapy at a special dialysis center were included in the study. In the study group (40 patients), a special nutrition education and booklet on potassium was given in addition to general nutrition guidelines in the treatment of dialysis. For the control group (40 patients), a nutrition education was not given and only a booklet describing general nutritional principles was given in dialysis treatment. Survey data were gathered through questionnaires at face-to-face interviews conducted before and after the education. The study was completed with 34 patients from the study group and 34 patients from the control group. Serum potassium levels decreased significantly in the study group compared to the pre-education period, while the potassium knowledge score averages increased (p0.05). There was no significant correlation between potassium knowledge score averages and serum potassium levels before and after education in both study and control groups (p>0.05).