Otolog kök hücre nakil alıcılarında merkezi venöz katater ilişkili trombotik komplikasyon gelişme sıklığı ve risk faktörleri
The incidence and risk factors for central venous catheter related thrombotic complications in autologous hematopoietic stem cell transplantation
- Tez No: 365118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİKA ZEYNEP AKI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hematopoetik kök hücre nakil (KHN) alıcılarında merkezi venöz katater ilişkili trombotik komplikasyon gelişme sıklığı ve risk faktörleri hakkında kapsamlı veri bulunmamaktadır. Çalışmamızda Eylül 2003- Nisan 2014 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kök Hücre Nakil Ünitesinde otolog KHN yapılmış toplam 306 hastanın dosya kayıtları kök hücre mobilizasyonu ve nakil sürecinde merkezi venöz katater ilişkili trombotik komplikasyon gelişme sıklığı ve risk faktörleri açısından değerlendirilmiştir. Kök hücre mobilizasyonu sırasında merkezi venöz kateter ilişkili tromboz 12 hastada (% 3,9) ve kök hücre nakil döneminde 24 hastada (% 7,8) saptanmıştır. Merkezi venöz katater ilişkili trombotik komplikasyon mobilizasyon sürecinde ortanca 14 günde (aralık 4- 48 gün) ve nakil sürecinde ortanca 18 günde (aralık 3- 33) ortaya çıkmıştır. Merkezi venöz katater ilişkili trombotik komplikasyon gelişimi üzerinde yaş, cinsiyet, tanı, nakil öncesi hastalık durumu, önceden geçirilmiş tromboemboli öyküsü, mobilizasyon vs kök hücre nakli için kataterin takılmış olması, katater kalış süresi, vücut kitle indeksi (VKİ), Faktör V Leiden ve protrombin gen mutasyonu ve nakil öncesi D-dimer düzeyinin etkili olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The incidence and risk factors for central venous catheter related thrombotic complications in autologous hematopoietic stem cell transplantation is not well described. We retrospectively examined the incidence and risk factors for central venous catheter related thrombotic complications during both mobilization and transplantation in 306 hematopoietic stem cell transplantation recipients at Gazi University Faculty of Medicine Stem Cell Transplantation Unit between September 2003 and April 2014. The incidence of thrombotic complications was 3,9 % (12 patients) during stem cell mobilization and 7,8 % (24 patients) during stem cell transplantation. The median duration of central venous catheter until the development of thrombotic complications was 14 days (range 4- 48 days) in stem cell mobilization and 18 days (3- 33 days) in stem cell transplantation. Age, gender, primary diagnosis, pretransplantation disease status, previous history of venous thromboembolism, catheter replacement for mobilization vs transplantation, duration of catheter, body mass index, Factor V Leiden or prothrombin gene mutation and pretransplantation D-dimer level were not associated with central venous catheter related thrombotic complications. Left sided catheter replacement and catheter related infectious complications showed significant correlation with catheter related thrombotic events both in univariate and multivariate analysis. In hematopoietic stem cell transplantation patients identification of risk factors for central venous catheter related thrombotic complications may help to identify patient groups who have indications for thromboprophylaxis