İnaktif kronik hepatit B enfeksiyonu taşıyıcılarında fibrozis oranları ve fibrozisi predikte eden faktörlerin araştırılması
Fibrosis rates and predictive factors of fibrosis in inactive chronic hepatitis B infection carriers
  1. Tez No: 365117
  2. Yazar: NAZİK OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İBİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnaktif kronik hepatit B taşıyıcıları kronik hepatit B'li hasta grubunun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu hasta gruplarının tanı, tedavi ve takip planları Amerikan karaciğer hastalıkları çalışma grubu (AASLD) ile Avrupa karaciğer hastalıkları çalışma grubu (EASL) kılavuzlarında tanımlanmıştır. Bununla birlikte HBV DNA düzeyi ≤105 kopya/ml olan kronik inaktif hepatit B hastaları için tedavi konusunda halen non invaziv yolla fibrozisi predikte edecek veya tedaviye başlamayı öngörecek belirteçler yoktur. Kronik hepatit B virusuna maruziyet süresi, hastanın yaşı ve HBV DNA düzeyi hastalığın takibinde önemli parametrelerdir. Bu hasta grubunun daha titizlikle değerlendirilmesi, karaciğer biyopsisine ne zaman karar verileceği erken tedavi imkanı ve komlikasyonların önlenmesi açısından önemlidir. Bu hasta grupları ile yapılan çalışmalar sonucunda değişen oranlarda karaciğerde fibrozis saptanmış ve yaklaşık %25 oranında tedavi başlanmıştır. Bu anlamda karaciğer biyopsisinin karaciğerdeki inflamasyonu ve fibrozisi belirlemede ve tedaviye erken başlamadaki önemi yerini korumaktadır. Çünkü her ne kadar son yıllarda hepatoselüler hasarı belirleme konusunda non invaziv testlerle ilgili çalışmalar artsa da karaciğer biyopsisi halen altın standart yöntemdir. Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine Eylül 2010-Mayıs 2014 tarihleri arasında başvuran 35 yaş ve üzeri, en az 10 yıllık takipli, HBV DNA düzeyi ≤105 kopya/ml olan kronik inaktif hepatit B hastaları ve bu hasta gruplarından 80 hastanın karaciğer biyopsi sonuçlarını inceledik. Biyopsi sonucuna göre fibrozis ve nekroinflamasyon oranları ve bu oranların yaş, HBV DNA düzeyi, serum ALT, AST, ALP, GGT, AFP, Albumin, Trombosit sayısı, MPV, RDW, INR değerleri ile olan ilişkisini değerlendirdik. Hastaların %3,8'inde orta derecede fibrozis, %35'inde hafif düzeyde, %2,5 'inde orta düzeyde nekroinflamasyon saptandı. Yukarıda belirtilen parametrelerin fibrozis ve nekroiflamasyon ile yapılan karşılaştırmasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Çalışmamızdaki diğer önemli bir noktada biyopsi sonuçları (fibrozis >2 ve/veya nekroinflamasyon >6 olması) ile hastaların %28'ine tedavi başlanmış olmasıdır. Farklı ülkelerde yapılan çalışmalar ile birlikte kıyaslandığı zaman benzer oranların olduğu görüldü. Bu çalışmamız ülkemizde inaktif kronik hepatit B hastaları, bu hastalardaki karaciğer histolojisinin durumu ve literatür ile karşılaştırılma imkanı sağlaması bakımından önemlidir. Böylece özellikle 35 yaş ve üzeri, HBV DNA düzeyi ≤105 kopya/ml olan inaktif kronik hepatit B hasta grubunun yakından takip edilmesi, uygun dönemde karaciğer biyopsisine karar verilmesinin hastalığın progresyonu, komplikasyonlarının önlenmesi ve erken tedavi başlanması açısından önemini gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inactive chronic hepatitis B carrier patients constitute a significant portion of the with chronic hepatitis B patients. Treatment and follow-up guides have been identified by American liver diseases (AASLD) and the European liver disease study group (EASL) for inactive chronic hepatitis B carrier patients. Despite these recommendations, there are neither markers to predict the start of treatment, nor non-invasive way to predict fibrosis for the patients who had HBV DNA level ≤105 copies / ml. Chronic hepatitis B virus exposure time, the patient's age and HBV DNA levels are important parameters while follow-up the disease. Early treatment with liver biopsy is important for the prevention of complications. There are many researchs in the literature with inactive chronic hepatitis B carrier patients, that indicate varying amounts of liver fibrosis. The avarage treatment ratio was %25 in these researchs. Therefore, liver biopsy is important to determining inflammation and fibrosis of the liver and initiation of early treatment. Although in recent years, non-invasive tests was identified for determining hepatocellular injury, but liver biopsy is still the gold standard method. In our study, we analysed chronic inactive hepatitis B patients who admitted to Gazi University Medical Faculty Hospital between September 2010 May 2014 and enrolled of 80 patients who had had liver biopsy results. Our study included the patients who were 35 years and older, at least a 10-year follow-up, HBV DNA level ≤105 copies / ml in the blood. Biopsy results according to fibrosis and necroinflammation rates and its relations with the age, HBV DNA levels, serum ALT, AST, ALP, GGT, AFP, albumin, platelet count, MPV, RDW, INR values evaluated. 3,8%of patients had moderate fibrosis, 35%had mild fibrosis, 2,5%moderate levels of necroinflammation. There was no statistically significant difference between non invasive parameters (age, HBV DNA levels, serum ALT, AST, ALP, GGT, AFP, albumin, platelet count, MPV, RDW, INR) with fibrosis and necroinflamation. Another important point in our study is, 28%of patients were treated according to biopsy results fibrosis >2 and / or necroinflammation > is 6. Our study was compared with other studies in the literature, revealed similar results. Our study is important that showed the patients with inactive chronic hepatitis B and their liver histology. And also our study is important that it provides the possibility of comparing between Turkey and other countries. Thus, the importance of closely monitoring the inactive chronic hepatitis B patients with age 35 and over, HBV DNA level ≤105 copies / ml and the importance of the appropriate time for liver biopsy showed that disease progression, prevention of complications and early treatment is essential.