12-14 yaş tenisçi çocuklarda teknik ve kuvvet antrenmanların performansları üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of the technical and strength training on the 12-14 years old children's performance
- Tez No: 365129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KUMARTAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı çocuklara uygulanan kuvvet ve teknik antrenmanın tenis beceri gelişimi ve bazı motorik özelliklere etkisini belirlemekti. Araştırmaya Antalya Tenis İhtisas Spor Kulübü Eğitim Merkezinde düzenli olarak tenis antrenmanları yapan ve 11-14 yaş grubunda bulunan toplam 33 sporcu katılmıştır. Sporcuların kuvvet, sürat, koordinasyon ve tenis beceri gelişimlerini belirlemek için araştırmanın başında ve sonunda dört kare adım testi, 30 m sürat koşusu, 60 saniye mekik çekme testi, sağlık topu atma testi, yelpaze testi ve ITN testi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 15.0for Windows paket programında One-Sample Kolmogorov-Smirnov ve Paired t test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of strength and technique training applied to children on tennis skill development and some motoric features. Totally 33 athletes training in tennis and appearing in 11-14 age groups at Antalya Tennis Speciality Sport Club Education Centre were participated in research. Four square step tests, 30 m speed running, 60 sec shuttle, hilt boll test and ITN test were applied to determine development of strength, speed, coordination and tennis skills of athletes. One-Sample Kolmogorov-Smirnov and Paired t test in SPSS 15.0 for Windows package program were used in analysing data obtained end of research.