Boksörlerde tansiyon, vücut ısısı ve nabız düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between boxers blood pressure, body temperature, pulse
- Tez No: 365128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızın amacı, elit seviyede boksörlerin antrenman ve müsabaka şartlarında fizyolojik değişimlerden tansiyon, vücut ısısı ve kalp atım sayılarındaki farklılıkların veya benzerliklerin belirlenmesidir. Çalışmamıza, en az iki yıl boks yapan, yaş ortalamalar 17,8±4,4 yıl, boy ortalamaları 166,0±19,3 cm. ve vücut ağırlık ortalamaları 67,0±25,0 kg olan 28 gönüllü Sakarya Boks Spor Kulübünün boksörleri araştırmaya gönüllü olarak katıldılar. Araştırmada antrenman ve müsabaka öncesi, esnasında ve sonrasında ölçümleri alındı. İstatistiksel işlemler olarak tanımlayıcı ve pairet t testi uygulandı. Antrenman ve müsabaka öncesi sistolik tansiyon değerlerinde, antrenman ve müsabaka öncesi diastolik ve antrenman ve müsabaka sonrası sistolik basınçlarda anlamlı farklılıklar bulundu diğer tansiyon değerlerinde anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). Antrenman ve müsabaka vücut ısı değerlerinde farklılıklar bulunurken (P0.05).
Özet (Çeviri)
The study was taken to investigate the physiological similar and different responses as tension, blood pressure and pulse of elite boxers during training and boxing match. The study was carried out on 28 elite boxers from Sakarya Boxing Club.Average of age 17,8±4,4 year, average of body height 166,0±19,3 cm and average of body weight 67,0±25,0 kg of the volunteer participants of our study. The tension, the body tempereature and the pulse of participants was checked at the begining of the study, during the study and after the study. Pairet t test and descriptor was used for statistical process. Before training and match in sytolic and diastolic tension values, after training and match in sytolic tension values observed significant differences, but in the other tension values were not observed any differences (p>0,05). Before training and match in body temperature values were observed differences (P0,05). Before training and match were not observed significant differences in the pulse values, but after training and match we observed differences in the pulse values.