Florozisli ve sağlıklı daimi dişlerin kök dentinlerinin element içeriği, mikrosertlik ve tübül yapılarının in vitro olarak karşılaştırılması
An in vitro comparison of the element's content, microhardness, and tubule structure of the root dentin of the permanent fluorosis and healty teeth
  1. Tez No: 365133
  2. Yazar: AHMET SAVGAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÇELİK ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada florozisli ve sağlıklı dişler arasındaki element konsantrayonu (F, Ca, Na, P, Mg ve Zn), kök dentin mikrosertliği, kökün dentin tübül yoğunluğu ve alanı karşılaştırılmıştır. Thylstrup-Fejerskov indeksine göre orta şiddette (TFI 4–5) 30 florozisli ve 30 sağlıklı tek köklü diş toplanmıştır. Bu iki grup daha sonra iki alt gruba ayrılmıştır. Alt-grup 1a; mezial kök parçalarında elementlerin konsantrasyonları SEM-EDX ve SEM-WDX ile ölçülmüştür. Alt-grup 1b, distal kök parçalarında Vickers test yöntemi ile mikrosertliği ölçülmüştür. Alt-grup 2; köklerin orta üçlüsünün dentin tübülleri SEM'de X8000'lik büyütmede incelendi. Tübül yüzey alanları ve yoğunluğu fotomikrografta AutoCAD 2007 kullanılarak ölçüldü. İstatistik analiz t-test, Pearson korelasyon testi ve regresyon analiz testi ile SAS sisteminde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was compared to concentrations of elements (Ca, Na, P, Mg, Zn and F), root dentine microhardness, and root dentin tubule density and area in teeth with fluorosis and healthy. 30 single-rooted teeth with moderate fluorosis (TFI 4-5) according to the Thylstrup-Fejerskov Index and 30 healthy teeth were collected. Sub-group 1a; the concentrations of the elements in the mesial root parts were measured by SEM-WDX and SEM-EDX. Sub-group 1b; the microhardness of the distal parts was measured by the Vickers Microhardness Method. Sub-group 2; the middle third of root dentin tubules was investigated with the scanning electron microscope in X8000 magnification. The density and surface area of the tubules were measured by AutoCAD 2007 in fotomicrograph. Statistically analyse was performed with t-test, Pearson Correlation test and Regression test in SAS system.