Kistik fibrozisli ve sağlıklı çocuklarda fonksiyonel egzersiz kapasitesinin ve fiziksel uygunluğun karşılaştırılması
Comparison of functional exercise capacity and physical fitness between children with cystic fibrosis and healthy controls
  1. Tez No: 59400
  2. Yazar: BAKİ UMUT TUĞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışma kistik fibrozisli ve sağlıklı çocuklarda fonksiyonel egzersiz kapasitesi ve fiziksel uygunluğun karşılaştırılması amacıyla Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesinde, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalının işbirliği ile yapılmıştır. Çalışmaya 20 kistik fibrozisli ve 20 sağlıklı olmak üzere toplam 40 olgu dahil edilmiştir. Kistik fibrozisli olguların yaş ortalaması 8.52 + 2.25 yıl ve sağlıklı olguların yaş ortalaması 8.40 ± 2.37 yıldır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was designed to compare the functional exercise capacities and physical fitness levels of children with cystic fibrosis (CF) and healthy controls. The study was performed at Cardiopulmonary Rehabilitation Unit of Hacettepe University School of Physical Therapy and Rehabilitation, with the colloboration of Hacettepe University Faculty of Medicine Pediatric Pulmonology Department. 20 children with CF and 20 healthy controls were evaluated in this study. The mean ages of CF patients and healthy controls were respectively 8.52 ± 2.25 years and 8.40 ± 2.37 years.