Dentin diskleri üzerinde oluşturulan enterococcus faecalis biyofilm modeli kullanılarak sodyum hipoklorit, setrimid ve glycrrhiza glabra l. ekstraktının antimikrobiyal etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antimicrobial efficacy of sodium hypochlorite, cetrimide and glycyrrhiza glabra l. extract on enterococcus faecalis biofilms formed on dentin disks
- Tez No: 365137
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLJİN KEÇECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı dentin disklerinde oluşturulmuş E. faecalis biyofilmleri üzerinde, NaOCl, setrimid ve G. glabra ekstraktının minimal bakterisidal konsantrasyonları (MBK) düzeyindeki antimikrobiyal etkinliklerini, üç farklı uygulama süresinde değerlendirmektir. G. glabra ekstraktının E. faecalis (ATCC 29212)'in planktonik formları üzerindeki potansiyel antimikrobiyal etkinliğinin belirlenmesi amacıyla disk diffüzyon testi uygulandı. Daha sonra test edilen antimikrobiyal ajanların minimum inhibisyon konsantrasyonları (MİK) ve MBK değerleri sıvı mikrodilüsyon testi ile belirlendi. Bu ajanların diskleri üzerinde oluşturulan E. faecalis biyofilmleri üzerindeki antimikrobiyal etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla biyofilm duyarlılık testi uygulandı. Biyofilm oluşumu için dentin diskleri mikrotitrasyon plaklarında 24 saat inkübe edildi ve sonrasında %0,5'lik NaOCl, %0,015'lik setrimid ve %0,25'lik G. glabra ekstraktı 1, 3 ve 5 dk. uygulandı. Hayatta kalan bakteri ortalamaları hesaplandı ve log10 tabanına dönüştürülerek istatistiksel analiz yapıldı. Disk diffüzyon testinde setrimid 26 mm ile en geniş inhibisyon alanını oluştururken, G. glabra ekstraktı ve NaOCl ise 9 mm'lik inhibisyon oluşturmuştur. Setrimid, G.glabra ekstraktı ve NaOCl solüsyonlarının MBK değerleri sırasıyla %0,015, %0,25 ve %0,5 olarak belirlenmiştir. Biyofilm duyarlılık testinde antimikrobiyal ajanların 1 dakika sonundaki etkinlikleri karşılaştırıldığında setrimid ve NaOCl arasında anlamlı fark bulunamazken (P > 0,05), 3 ve 5 dakika sonunda NaOCl'nin en etkili ajan olduğu belirlenmiştir (P < 0,05). Tüm uygulama süreleri göz önüne alındığında G. glabra ekstraktının biyofilm eliminasyonunda NaOCl ve setrimide göre daha düşük etkiye sahip olduğu olduğu belirlenmiştir (P < 0,05). Setrimid solüsyonunun (%0,015) 3 ve 5 dakika uygulanması anlamlı bir biyofilm eliminasyonu oluştururken, NaOCl'nin etkinliğine ulaşamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the antimicrobial efficacy of NaOCl, cetrimide, and Glycyrrhiza glabra L. extract against Enterococcus faecalis biofilms on dentine disks. The disk diffusion method was used to investigate the potential antimicrobial activity of G. glabra extract on E. faecalis (ATCC 29212). Then, the broth microdilution method was used to determine the minimal inhibitory concentrations (MICs) and minimal bactericidal concentrations (MBCs) of the test solutions. A biofilm susceptibility assay was performed using E. faecalis (ATCC 29212) biofilms grown on dentine disks. NaOCl (0.5%), cetrimide (0.015%), and G. glabra extract (0.25%) were applied for 1, 3, and 5 min, and the mean viable cell counts were recorded and statistically analyzed. In the disk diffusion assay, cetrimide had the widest inhibition zone (26 mm), followed by G. glabra extract and NaOCl, with inhibition zones of 9 mm. The MBCs of cetrimide, G. glabra extract, and NaOCl were 0.015%, 0.25%, and 0.5%, respectively. In the biofilm susceptibility assay, there was no significant difference between cetrimide and NaOCl at 1 min (P > 0.05). NaOCl was the most effective agent at 3 and 5 min (P < 0.05). G. glabra extract was less effective over biofilms than the other tested agents were at all application durations (P < 0.05). Three and 5 min applications of cetrimide provided remarkable reductions of viable counts, whereas it could not reach the efficacy of NaOCl.