CAP-Ca (OH)2 kombinasyonunun normal ve iltihaplı pulpa dokusu üzerine etkisinin köpek dişlerinde incelenmesi
- Tez No: 19071
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHİR GÜNDAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada köpek dişleri üzerinde, normal ve iltihaplı pulpa doku su üzerine Ca(OH)2 + Led. kombinasyonunun etkileri Ca(OH)2 ile kıyaslamalı histopatolojik olarak incelenmiştir. Araştırmamızın ön çalışma grubunda 1 adet köpeğe ait keser dişlere Bl.V kaviteler açılıp insan dişlerinden alınan çürük dentin paralan yerleştirildi. 1 hafta sonra dişler çekilerek pulpada meydana gelen histopatolojik değişiklikler incelendi. Çalışmamızın kontrol ve deney grubu 7, 30, 90 günlük süreler halinde planlandı ve her gruba ait 3'er adet köpek kullanılarak toplam 114 diş üzerinde çalışıldı. îlk seansta üst keser dişlere Bl.V kaviteler açılıp çürük dentin parçalan yerleştirildikten sonra amalgam ile kapatıldı. 1 hafta sonra ÜBt keser dişlerdeki çürük denlini temizlendikten sonra pulpalar perfore edil di. Aynı seansta alt keser dişlerde de Bl.V kaviteler açılarak aynı şekilde pulpa perforasyonlan yapıldı. Deney grubu olarak alt ve üst sağ keser dişlere Ca (OH)2+ Ledermix, kontrol grubu olarak alt ve üst sol keser dişlere Ca(OH)2 yerleştirilerek kaviteler ZnOE ile kapatıldı. 7, 30, 90 günlük süreler sonunda dişler çekilerek histopatolojik inceleme yapıldı.Ön çalışma grubunda 1 hafta sonra 5 dişten 3 'ünde hafif l'inde orta, l'inde şiddetli derecede iltihabi reaksiyon, odontoblast tabakasında hücre dizilişlerinde bozulma, çekirdek aspirasyonu ve predentin genişliğinde azalma görüldü. 7 günlük süre sonunda deney grubunda bilhassa pulpa iltihabı oluşturulan dişlerde iltihab ve nekrozun, kontrol grubuna göre daha fazla olduğu, fibrozisin ise her iki grupta aynı olduğu görüldü. İltihab ve nekroz normal ve iltihaplı pulpalı dişlerde aynı iken iltihaplı pulpalı dişlerde fibrozis oluşumunun daha fazla olduğu görüldü. Bu grupta oluşan iltihabi reaksiyon çoğunlukla hafif, fibrozis ve nekrozun hafif- orta şiddette olduğu saptandı. 30 günlük süre sonunda her iki grupta da, deney grubunda kontrol grubuna nazaran iltihap biraz daha fazla görüldü. Fibrozis kontrol grubunda, nekroz ise normal pulpalı kontrol grubunda daha fazla idi. Deney ve kontrol gruplarında pulpitisli dişlerde iltihap ve nekrozun daha fazla olduğu saptandı. Tamir dentini oluşumu yönünden iltihaplı pulpalı dişlerde, normal pulpalı dişler arasında belirgin bir fark bulunmadığı, deney grubunda kontrol grubuna nazaran biraz daha fazla tamir dentini oluştuğu gözlendi. Dentin duvarlarında oluşan tamir dentini fibroz alanlar içinde, kısa ince bantlar şeklinde tam ol mayan (incomplete) dentin köprüsü biçiminde idi. 90 günlük süre sonunda hiçbir grupta iltihabi reaksiyon görülmediği ve tamir dentini oluşumu yönünden deney ve kontrol grubu arasında farklılık bulunmadığı saptandı. Oluşan tamir dentini genellikle yer yer düzensiz kanallar içeren, irregulor ve tam olmayan denlin köprüsü şeklinde idi. Pulpası iltihaplı dişlerden deney ve kontrol grubuna ait l'er dişte perforasyon sahasını kapatacak şekilde tam dentin köprüsü oluşumuna rastlanmıştır. Ayrıca bazı dişlerde pulpada serbest kalsifikasyon odaklarına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of CaOH2 + Led. combinations being com pared with those of CaOH2, on normal and inflamed pulp tissiues of dogs were studied. In the preliminary group of our study, decayed dentin particles were placed in to the prepared Bl.V cavities on the upper incissor of a dog and then, the cavities were restored with amalgam. After one week, the teeth were ex tracted and examined in terms of histopathologic changes of the pulp. The control and the experimental groups were plunned to have three sub-groups of 7, 30, 90 and 90 days periods. Having three dogs for each sub group, a total of 114 incissor teeth were studied. In the first session, prepared Bl.V cavities were filled with amalgam after the placament of decayed dentin particles. At the end of the first week, the pulps of the upper teeth were perfo rated after the decayed dentin was removed. At the same time, Bl.V cavities were prepared in the lower teeth and the pulps were perforated as well. The upper right and the lower teeth were chosen to be the experimen tal group and the upper left and the lower left to be the control group. After capping the experimental group teeth with CaOH2 + Led. and the control group teeth with CaOH2 alone, the cavities were filled with ZnOE. At the end of 7, 30, 90 days periods, the teeth were extracted and exa mined histopathologically. In the preliminary group, the inflammatory reaction, destruction in the cell sequence of the odontoblastic layer, nuclei aspiration and with of pre dentin were found to be decreased slightly in three teeth, moderately in one and severly in one out of five teeth in this group. At the end of the seventh day, the inflammation and necrosis were found to be higher in experimental group than in control group. Degrree of fibro sis in both groups were thi same. While inflammation and necrosis in both the normal and the inflamed pulps were the same, degree of fibrosis was found higher in the teeth with pulpitis. In this group the inflammatory reaction formed was mostly slight and fibrosis and necrosis were slight to moderate. By the end of 30 days, inflammation in the experimental group was higher than in the control group. Fibrosis was higher in the control group and necrosis in the control group of normal pulps was higher. In the teeth with pulpitis in both the experimental and control groups, inflatamation and necro sis wore found to bo higher than the normal ones. There was no significand dif ference in the inflamed and normal pulps in term of reperative dentin forma tion. In the experimental group, reperative dentin formation was higher than the control group. The reperative dentin that formed on the dentin walls was in the form of incomplete dentin bridges seen as narrow and short bands. At the end of 90 days, there was no inflammatory reaction in either groups. There wasn't any significant difference in either the «xperfmerrtal or the control groups in term of reperative dentin formation. Reperative dentin formation consisted of irregular canals and was in the form of irregular and in complete dentin bridges. Complete dentin bridging that covered the perforation area, was found in one teeth in each of both the experimental and the control groups of the inflamed teeth. In addition, free calcification foci were recognized in the pulps of several teeth.