İskemik inmeli hastalarda calca, MTHFR gen polimorfizmleri ile plazma total homosistein düzeylerinin araştırılması
Investigation of calca, MTHFR gene polymorphisms and plasma total homocysteine levels in patients with ischemic stroke
  1. Tez No: 365154
  2. Yazar: NEVRA ALKANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMMAM SİPAHİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı Trakya Bölgesi'ndeki iskemik inme hastalarında calcitonin related polypeptide alpha, metilentetrahidrofolat redüktaz gen polimorfizmleri genotip dağılımlarını ve bu polimorfizmlerin plazma total homosistein düzeyleri ile ilişkisini araştırmaktır. Biz bu polimorfizmlerin iskemik inme hastalığı için genetik bir risk faktörü olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışma 82 iskemik inmeli hasta ve 92 kontrol içermektedir. Calsitonin related polypeptide alpha ile metilentetrahidrofolat redüktaz gen polimorfizmleri, polimeraz zincir reaksiyonu ve sonrasında restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmamızda Trakya Bölgesi'nde metilentetrahidrofolat redüktaz A1298C gen polimorfizminin iskemik inme için genetik risk faktörü olduğu, calcitonin related polypeptide alpha T692C, calcitonin related polypeptide alpha -1786 T>C polimorfizmlerinin hasta alt gruplarında sadece erkekler için, metilentetrahidrofolat redüktaz C677T gen polimorfizminin ise diğer sınıflandırılamayan alt grubu için genetik risk faktörü olduğu bulunmuştur. Sonuçlar hasta-kontrol grupları ve hasta alt grupları için plazma total homosistein düzeyleri ile CALCA, MTHFR gen polimorfizimleri arasında anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the genotype distributions of calcitonin related polypeptide alpha, methylenetetrahydrofolate reductase gene polymorphisms and their associated with plasma total homocysteine levels in ischemic stroke patients in Trakya Region. We aimed to determine whether these polymorphisms are genetic risk factor for ishemic stroke. The study involved 82 patients with ischemic stroke and 92 control subjects. The calcitonin related polypeptide alpha and methylenetetrahydrofolate reductase gene polymorphisms were identified using polymerase chain reaction and followed by restriction fragment length polymorphism methods. This case-control study show that methylenetetrahydrofolate reductase A1298C polymorphism was genetic risk factor for ishemic stroke and calcitonin related polypeptide alpha T692C, -1786 T>C (for men in subgroups), C677T were genetic risk factors (for unclassified patient subgroup) in Trakya Region. The results showed no significant difference between plasma total homocysteine levels and CALCA, MTHFR gene polymorphisms for patient-control group and patient subgroup.