Ayak bileği artrodezinde farklı vidaların stabilitesinin biyomekanik olarak karşılaştırılması
Biomechanical comparison of stability in different screws for ankle fusion
  1. Tez No: 365182
  2. Yazar: NATİG VALİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER İSMET KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Eklem artrodezinde osteosentezin sağladığı stabilite kaynamanın elde edilmesine kadar yeterli düzeyde devam etmelidir. Birbirlerini çaprazlayacak şekilde yerleştirilen 2 vida ayak bileği artrodezi amacıyla en sık tercih edilen yöntemdir. Bu çalışmada, farklı vidaların çeşitli kombinasyonları ile sağlanan rotasyonel stabilitenin siklik yüklenmedeki dayanıklılığı incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Kısmi yivli spongioz, tam yivli spongioz ve başsız, değişken yivli otokompresyon vidasının farklı kombinasyonları araştırıldı. Üç çeşit kısmi yivli (VK), tam yivli (VT) ve başsız, değişken yivli otokompresyon (OV) vidaları kullanılarak oluşturulan, her birinde 7 örnek bulunan dört grup, toplamda 28 sentetik ayak bileği artrodez modelleri rotasyonel kuvvetler uygulanarak stabiliteleri açısından test edildiler. Tüm modeller ön yüklemeden sonra 3Hz‟de 10000 kez, rotasyonel burma 1-11 Nm tork ile siklik yükleme yapıldı. Siklik yüklemeleri tamamlayanlarda ise kuvvet kontrolden deplasman kontrole geçilerek, modellere yetersizlik gelişene kadar devamlı yükleme yapıldı. Tüm grupların kırılma paternleri, kırılma yükleri, bu kuvvetlerdeki deplasmanları ve artrodez hattında ortaya çıkan deplasmanlarının yönleri ve miktarları kaydedildi. Bulgular: Kısmi yivli spongioz, tam yivli spongioz ve başsız, değişken yivli otokompresyon vidasının farklı kombinasyonlarından oluşan grupların rotasyonel siklik yüklenme sonucu başlangıç (p=0,079) ve son sertlikleri (p=0,89), mediolateral (p=0,21) ve aksiyel (p=0,14) planlarda deplasman açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Ön arka planda deplasman grup 3 ve grup 4 arasında anlamlı idi (p=0.016). Siklik yüklenmeyi tamamlayan modellerde yetersizlik oluşturan en yüksek moment ve bu momentteki açısal deplasman değerleri açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuçlar:Çalışmamızın sonuçları stabilizayonun artırılması ve siklik yüklenmelere karşı dayanıklılığın artırılması için yüksek maliyetli, bir kısmının uygulanması da zor olabilecek vidaların kullanımına gerek olmadığını göstermiştir. Vidaların farklı kombinasyonlarının birbirlerine göre biyomekanik üstünlükleri saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Stability of osteosynthesis must endure at sufficient level until to obtain union in joint fusion. Crossed two screws mostly preferred method in ankle fusion. İn this study we compare the endurance of rotational stability in cyclic loading between different screws presented at different position. Material and Method: Different combination of partially threaded spongious fully threaded spongious and headless variable threaded auto compression screws tested. Partially threaded, fully threaded and variable threaded auto compression screws used 28 synthetic ankle arthrodesis model tested for rotational stability in four group that have 7 sample each. After preloading all model rotationally forced 1000 time at 3 Hz and cyclic loaded at 1-11 Nm torque. After cyclic loading we moved from power control test to displacement control test and loaded until failure has optained. Fracture patterns, loads in fractures displacement in these forces, orientation and amount of displacement in fusion site are recorded in all models. Results: Between groups includes diffrent combination of partially threaded spongious fully threaded spongious and headless variable threaded auto compression screws there are no statistical significant difference at begining stiffness (p=0,079), end stiffness (p=0,89), mediolateral(p =0,21) and axial (p=0,14) displacement in rotational cyclic load. Between group 3 and 4 there are significant difference at anterior-posterior plane displacement (p=0016). Between models that complete cyclic loading there are no significant difference at highest moment that cause failure and angular displacement recorded in this moment. Discussion: As a result it seems there is no need to use high cost screws that some of them have difficult to apply for increasing stability. There are no difference biomechanically between different combination of different screws.