İzole koroner bypass operasyonu sonrası gelişen atrial fibrilasyonda predispozan faktörler
Predi̇sposi̇ng factors i̇n atri̇al fi̇bri̇llati̇on after i̇solated coronary artery bypass grefti̇ng
- Tez No: 365183
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UFUK ALPAGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Koroner arter bypass cerrahisi sonrası gözlenen en sık ritm bozukluğu olan AF'de risk faktörlerini belirlemek amacıyla yaptığımız çalışmamızda, CABG operasyonu yapılan kriterlerimize uygun 149 hasta retrospektif olarak izlendi. Daha önce açık kalp ameliyatı geçirmiş olan, acil girişim yapılan, hipertroidi veya hipotrioidisi olan, preoperatif ritm bozukluğu olan, sol ventrikül anevrizması tamiri yapılmış olan, ileri derecede kalp kapak hastalığı olan hastalar çalışma dışı bırakıldılar. Her hastanın yaş, boy, kilo, BMİ, DM, preoperatif kreatin değeri, postoperatif verilen eritrosit süspansiyonu miktarı, preoperatif EF değeri, yapılan distal bypass sayısı, AF gelişmiş ise AF takipleri, yoğun bakım ve hastane kalış süreleri, AF olanların tedavi protokolleri kaydedildi.Takip edilen 149 hastanın 55'inde (%36.9) AF tespit edildi. İstatiksel olarak ileri yaş ile AF gelişmesi açısından anlamlı bir ilişki olduğu saptandı. AF nin ensık 2. ve 3. günlerde geliştiği görüldü. Postoperatif atrial fibrilasyon gelişmesi yoğun bakım ve hastanede kalış sürelerinin uzamasına sebep oldu.
Özet (Çeviri)
Atrial fibrillation (AF) is the most common rhythm disorder after coronary artery bypass grafting (CABG). In our study to determine risk factors for AF, 149 patients who underwent CABG were evaluated retrospectively.Patients who had previous open heart surgery, emergency intervention, hyperthyroidism or hypothyroidism, preoperative rhythm disorder, left ventricular aneurysm repair, advanced valvular heart disease were excluded from studyAge, height, weight, body mass index (BMI), diabetes mellitus (DM), preoperative creatine value, the amount of red blood cells given postoperatively, preoperative ejection fraction (EF) levels, the number of distal bypass, AF follow-up, length of stay in intensive care unit and hospital of patients with AF treatment protocols were all recorded.During follow-up period, AF were identified in 55 of 149 patients (36.9%). Correlation between with older age and occurance of AF is found to be statistically significant . AF most commonly developed at the postoperative second and third day. The development of postoperative atrial fibrillation caused prolonged stay in intensive care unit and hospital.