İntraabdominal cerrahilerde inhalasyon anestezisi ve tiva'nın hafıza üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of inhalation anestesia versus tiva on memory formation among intraabdominal surgeries
  1. Tez No: 365188
  2. Yazar: EBRU EMRE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN SUNGUR ÜLKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Genel anestezi bilinci ortadan kaldırmakla birlikte, bellek üzerine etkileri halen tartışılmaktadır. Yeterli anestezi derinliğine rağmen örtük hafıza oluşabildiği bildirilmektedir. Çalışmamızda, BIS monitorizasyonu eşliğinde yeterli anestezi düzeyinde inhalasyon ve intravenöz anestetiklerinin örtük ve açık hafıza üzerine etkilerini incelemeyi hedefledik. Gereç ve yöntem: 18-65 yaş aralığında abdominal cerrahi operasyonu için anestezi ekibince aydınlatarak onamı alınmış ASA I-II hastalar çalışmaya alındı. Hastalar inhalasyon anestezisi ve TİVA grubu olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların anestezi derinliği BIS ile takip edildi ve 15 dakikada bir kaydedildi. Yeterli anestezi için BIS 40-50 aralığında olacak şekilde anestetik dozu ayarlandı. Entübasyonu takiben daha önce yerleştirilmiş olan kulaklıktan randomize olarak belirlenen dört kelime listesinden ikisi dinletildi. Hastalara operasyon sonrasında derlenme odasında ve 24 saat sonrasında hafıza testleri uygulandı. Bulgular: Çalışmamıza 33'ü kadın, 29'u erkek olmak üzere toplam 62 hasta dahil edildi. Hastaların 30'u TİVA, 32'si inhalasyon anestezisi altında opere edildi. Hedeflenen sınırlarda olmakla birlikte, TİVA grubundaki hastaların BIS değerleri anlamlı derecede düşük bulundu. Gruplar arasında farkındalık, örtük ve açık hafıza oluşumu açısından fark saptanmadı. TİVA grubunda hastaların %33'ünde (10/30), inhalasyon anestetikleri grubunda ise hastaların %34'ünde (11/32) örtük hafıza oluşmuştur. Tüm hastaların 15'inde (%24) açık hafıza gelişmişken, 21'inde de (%33) örtük hafıza geliştiği saptanmıştır. Örtük hafıza gelişen ve gelişmeyen hastalar karşılaştırıldığında sadece indüksiyon sonrası BIS değerleri arasında fark bulunmuştur. Sonuçlar: Genel anestezi altında hedeflenen anestezi düzeyine rağmen örtük hafıza oluşabilmektedir. Bu durum uygulanan anestezi ajanından bağımsız olarak gelişmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: General anaesthesia causes loss of consciousness but effects on memory are still being debated. Although using adequate anaesthesia, Implicit memory formation has been reported. In our study, we aimed to estimate the effects of inhalation and intravenous anaesthetics on implicit and explicit memory in adequate depth of anaesthesia guided by BIS monitor. Material and method: Patients aged between 18-65 years with ASA I-II risk groups were informed by anaesthesiologists and enrolled to our study. Patients were grouped into two as inhalation and total intravenous anaesthesia group by type of anaesthesia used during surgery. Depth of anaesthesia has been monitored by BIS and recorded in every 15 minutes. Dosage of anaesthetics has been adjusted for adequate anaesthesia by keeping BIS around 40-50. After intubation, all patients listened randomly chosen two of four word lists via previously placed headphones. Memory tests were performed to all patients in recovery room and 24 hours after operation. Results: A total of 62 patients (33 female and 29 male) were enrolled. Thirty patients received TIVA and 32 patients inhalation anaesthesia. Although being in target limits, BIS levels of patients in TIVA group were significantly lower. There were no difference in awareness, implicit and explicit memory formation between groups. Explicit memory was formed in 15 patients (24%) and implicit memory in 21 patients (33%). Implicit memory was formed in 33% (10/30) of patients in TIVA group and 34 % (11/32) of patients in inhalation anaesthesia group. In comparison of patients with and without formation of implicit memory, BIS levels were only significantly different in post-induction period. Conclusion: Implicit memory may be formed in adequate general anaesthesia. Memory formation develops independently from type of anaesthesia.