N-alkil substitue diazaflavonyum bromür bileşiklerinin iyon sensör özelliklerinin incelenmesi
N-alki̇l substi̇tue di̇azaflavonyum bromür bi̇leşi̇kleri̇ni̇n i̇yon sensör özelli̇kleri̇ni̇n i̇ncelenmesi̇
- Tez No: 365226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada 8 adet N-alkil türevli diazaflavonyum bromür bileşiğinin metal katyonları ve anyonlarla etkileşimi spektrofotometrik ve spektroflorimetrik yöntemlerle incelenmiştir. Söz konusu bileşiklerle ilgili literatürde benzer bir çalışmaya rastlanmamıştır. Ölçüm sonuçları alkil gruplarının bu etkileşim üzerindeki önemini ortaya koymuştur. Sekiz karbonlu alkil grubu taşıyan C8 ligandının en yüksek floresans şiddeti gösterdiği tespit edilmiştir. İncelenen ligandlardan bazılarının (K+, Ca2+, Pb2+, Sr2+, Mg2+, Al3+, Fe3+, Mn2+, Cu2+, Co2+, Ni2+, Zn2+, Cd2+, Hg2+, Ag+, Na+, Ba2+) katyonları arasından sadece Al3+, Fe3+ ve Cu2+ iyonlarıyla kararlı kompleksler verdiği spektroflorimetrik ölçümlerle ortaya konulmuştur. Fe3+ ve Cu2+ iyonları 1:1 kompleksleri oluştururken Al3+ iyonu 2:1 kompleksi oluşturur. C8 ligandının Fe3+ iyonunun spektroflorimetrik tayininde kullanılabileceği gösterilmiştir. Metodun doğruluğu standart toprak-kum referans materyalinin standart ilave etme metodu kullanılarak analizi ile gösterilmiştir. Tayin aralığı 0,7-2,0 ppm olarak belirlenmiştir. Ayrıca tüm ligandların F-, Cl-, Br-, I-, CO32-, NO3-, PO43-, CH3COO-, CN-, SO42-, HSO4-, HCO3-, SCN- ve H2PO4- anyonları arasından siyanür ve karbonat iyonları için kolorimetrik sensör olabileceği gösterilmiştir. C8 ligandının metanol-su (1:1) ortamında yalnızca karbonat iyonu için pembeden maviye renk değiştirdiği belirlenmiştir. Metodun gözlenebilme sınırının 2x10-3 M olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the interaction of N-alkyl substitued diazaflavanonium bromide compounds with cations and anions was investigated by meand of spectrophotometric and spectrofluorimetric methods. There is not find about these properties of the compounds in literature. The study shows that alkyl groups are important in the interaction of ligands with metal cations and anions. C8, N-octyl derivatived compound, has the highest fluorescence intensity between the tested ligand. Spectrofluorimetric measurements disclosed that some ligands form stable complexes with Al3+, Fe3+, and Cu2+ ions between K+, Ca2+, Pb2+, Sr2+, Mg2+, Al3+, Fe3+, Mn2+, Cu2+, Co2+, Ni2+, Zn2+, Cd2+, Hg2+, Ag+, Na+ and Ba2+ ions. Fe3+ and Cu2+ ions form the 1:1 complexes while Al3+ ion forms 2:1 (M:L) complex. C8 compound was used as a fluorescent sensor in determination of Fe3+. The accuarcy of method was showed by using a sandy-soil standard reference material. Determination range is from 0,7 to 2,0 ppm. The effect of such as F-, Cl-, Br-, I-, CO32-, NO3-, PO43-, CH3COO-, CN-, SO42-, HSO4-, HCO3-, SCN- and H2PO4- anions was investigated in case of all ligands. C8 compound showed a colorimetric sensor property only for carbonate ion between the tested anions with color change from pink to blue in methanol-water (1:1) solution. Detection limit is 2x10-3 M.