Türkiye'de seramik heykel
- Tez No: 36525
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAADETTİN AYGÜN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Tarih süreci içerisinde insanlar yaşam biçimlerini, inanç ve duygularını ifade etmek için çeşitli sanatlar kullanmışlardır. Sanat dallan bu süreç içinde» günümüze kadar gelirken değişime uğrayarak çeşitli görevler yüklenmiş farklı anlamlar içermişlerdir. Bugün seramik sanatı içerisinde de görülen bu değişim, seramik heykel adı altında, geleneksellîkten çıkarak, çağdaş sanat akımları arasına girmiştir. Sözü edilen değişim; sanat olgusunun yaygınlaşmasından, seramik sanatındaki sanatsal gelişmelerin yanısıra teknolojik ve teknik gelişmelerin artmasından kaynaklanmıştır. Bu yeni yapılanmadan doğan ve seramik malzemeden yapılan heykele seramik heykel denir. İlk çağlardan bugüne kadar yapılan seramik heykeller, yapıldıkları malzemenin özelliğini belirtmek için sadece seramik adı ile tanınmaktadır. Bugün günlük yaşamımıza girmiş olan seramik heykel sanatı, iç ve dış mekanlardan sanat objesi olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de 1950lerden sonra yoğun bir şekside uygulanan seramik heykeller seramik sanatının işlevsel bir sanat olarak tanınmasından dolayı önceleri pek benimsenmemiştir. Fakat Türkiye'deki sanat kültürünün artması ve seramik heykel sanatının kararlı gelişmesi, onun sanat objesi olarak kabullenilmesini sağlamıştır. Seramik heykelin kabul görmesinde toplumun sanat kültürünün yükselmesi ve seramik sanatçılarının payı büyüktür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the period of history, people have used some art fields to explain their life styles» believes and their feelings. From the past to today, art fields have changed and had different meanings. Today, this changing which is seen in ceramics has entered in the name of ceramic sculpture from traditional to the contemporary art currents. This changing has been composed of the artistic developments and also technical and technological improvements in ceramics. Occuring from this new structure and making of ceramic material, sculpture is called ceramic sculpture. From the prehistoric period to today, ceramic sculptures in order to determine their materials have been known ceramics. Today, ceramic sculptures which are in our daily life are used as an art object in inner and outer spaces. In Turkey, at first, because of being known functional art, ceramic sculptures had not considered, but since 1950's ceramic sculptures have been applying intensively. Howewer, improving Turkish art culture and developing sculpture have provided ceramic sculpture as an art form. And also, developing art culture of society and ceramic artists have a lot of portion to give a higher position to the ceramic sculpture.