Dış ticarette döviz kuru riski ve riskten korunmak için kullanılan finansal teknikler
- Tez No: 36526
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL BİÇERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Uluslararası ticareti artırma çalışmaları sonucu ülkelerarası ticarethacminde önemli oranda gelişme kaydedilmiştir. Gelişen dünya ekonomisi ile birlikte özellikle esnek döviz kuru sistemine geçilmesi sonucu uluslararası alanda faaliyette bulunan firmaların döviz fiyatlarındaki dalgalanmalar neticesinde döviz kuru riski ile karşı karşıya kalmalarına sebep olmuştur. Döviz kuru riski, irmaiarın kâr elde etmek için yapmış oldukları ticaretin zararla sonuçlanmasına neden olacağından önemli olmaktadır. Döviz kuru riski sadece dış ticaret firmalarını etkilememekte yerel firmaları hatta döviz ile işlem yapmayan kişi ve kuruluşları da etkilemektedir. Ayrıca döviz kuru riskinden korumada kullanılan finansal tekniklerin uygulama alanları sadece kur riskinden korunma ile sınırlı değildir. Bunlar faiz oranları riskinden korunmada kullanılabileceği gibi bazıları mal ve hizmet fiyat riskinden korunmada da kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, uluslararası ticaret ile döviz piyasası tek tek incelenmiş aralarındaki ilişki ortaya konmuş ve döviz kuru riski ayrıntılı olarak incelenmiştir. Uluslararası faaliyette bulunan firmaların döviz kuru riskinden korunmak için kullanabilecekleri finansal teknikler geniş bir biçimde ele alınıp uygulama örnekleri de verilmiştir. Çalışma sonucunda döviz kuru riskinden korunmanın ne kadar önemli olduğu vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of the efforts to enhance international trade, there have been significant expand in international trade volume. With the developing world economy, especially after free exchange rate system is adopted, the international corporations faced risks arising from fluctuating exchange rates. Exchange rate risks are important for the corporations because they may end up with loses. Exchange rate risk do not only threatenthe corporations which import and export, but also the domestic firms even those people and organizations who do not deal with foreign exchanges. Financial techniques to avoid the risk of exchange fluctuations do not only involve avoiding exchange rate risk. They can also be used against interest rates as well as the risks of the prices of goods and services. In this work international and trade and exchange markets are analyzed in detail and their interrelations are made clear. The exchange rate risk is also analyzed in depth. Financial techniques that international corporations may use are studied and implication samples are given. The importance of avoidng exchange rate risks is emphasized.