Hepatosellüler karsinomlu hastalarda vegf, IL-6 ve glipikan-3'ün klinik önemi
The clinical significiance of vegf, IL-6 GPC-3 in hepatocellular carcinoma patients
- Tez No: 365262
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİYE DERYA DURANYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Gastroenteroloji, Onkoloji, Biochemistry, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hepatosellüler karsinom (HCC) primer karaciğer tümörlerinin %85-90'ını oluşturur. Prognozu kötüdür. Tanı konulduğunda vakaların çoğunda tümör tedavi sınırlarını aşmıştır. Etyolojisinde, hepatit B,C enfeksiyonları, karaciğer sirozunu izleyen kronik inflamasyon, aflatoksin, androjenler ve metabolik hastalıklar (trizonemi, hemokromatoz) önemli rol oynamaktadır. Primer karaciğer kanserleri için risk grubuna giren hastaların yakın takibi, erken teşhis ve etkin tedavilerin uygulanabilirliğini artırmaktadır. Hastalığın erken tanısında gelişmekte olan çeşitli marker moleküller önerilmektedir. Bunlar arasında endotelyal hücre çoğalmasını ve anjiogenezi uyaran, damarlanmayı düzenleyen glikoprotein yapılı vasküler endotelial büyüme faktörü (VEGF), vasküler permeabiliteyi arttırıcı, hücre migrasyonu uyarıcı özellikleri ile bilinmektedir. HCC yüksek damarlanma kapasitesine sahip bir tümör olup VEGF'yi eksprese etmektedir. Başlıca inflamasyon sitokinlerinden olan Interlökin-6 (IL-6) proliferasyon ve diferansiyasyon içeren birçok hücre fonksiyonlarını düzenlemektedir. IL-6 hepatositlerin büyüme ve rejenerasyonunda önemli bir rol oymaktadır. Glipikanlar (GPC), heparin sulfat proteoglikan ailesinden olup HCC'nin çoğununda GPC-3 eksprese edilmektedir. GPC-3 hücre proliferasyonu ve çeşitli büyüme faktörlerinin aktivitelerini değiştirmektedir. Planlamış olduğumuz bu çalışmada hepatosellüler karsinomalı ve HCC oluşumuna zemin hazırlayan sirozlu hasta örneklerinde diagnostik ve prognostik önemi olabilecek vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), Interlökin-6 (IL-6) ve Glipikan-3 (GPC-3) serum değerleri belirlenmiştir. Aynı parametreler sağlıklı kontrol grubunun serum değerleri ile istatistiksel testler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Moleküllerin serum düzeyleri çift antikor sandüviç enzim immunoassay (ELISA) yöntemi ile tayin edilmiştir. Çalışmamız hepatosellüler karsinom ve sirozda bu parametrelerle birlikte çalışılan ilk çalışma olup klinisyenler için HCC'nin tanısına karar vermede yardımcı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is the most common primary malignant tumors of the liver. HCC whose prognosis is bad forms % 85-90 of the primary liver tumors.HCC occurs mainly in patients with chronic liver disease such as in hepatitis B and C infection, cirrhosis, aflatoxin androgen and metabolic diseases. The closely follow-up of patients having the predisposing disorders for primary hepatic malignities can yield an increase in the rates of early diagnosis and curative treatment modalities. Vascular endothelial growth factor (VEGF) is an important signaling glycoprotein involved in angiogenesis. VEGF is also a vasodilator and increases microvascular permeability. HCC is a highly vascular tumor that expresses vascular endothelial growth factor. Interleukin-6 (IL-6) is one of the major inflammatory pleiotropic cytokine regulates diverse cell functions including proliferation and differentiation. Within the liver IL-6 signaling plays a central role during normal hepatic growth and regeneration. Glypican-3 (GPC3) is a cell-surface glycoprotein which is a member of the glypican family of glycosyl-phosphatidylinositol achored cell-surface heparin-sulfate proteoglycans. GPC-3 expressed in the majority of HCCs. GPC3 has a role in regulating cell proliferation. In the current study, we aim to determine the serum levels of VEGF, IL-6 and GPC-3 levels by ELISA verified hepatocellular carcinoma, cirhosis patients and healthy controls. The results are compared with the controls by using statistical tests. This is the first study that determine the serum values of these parameters in among hepatocellular carcinoma and cirrhosis. We believe they will be useful markers for clinicians to help decide the diagnosis of HCC.