Lorakarbefin ultra hizli yüksek performansli sivi kromatografisi (UFLC) yöntemi ile farmasötik preparatlarda miktar tayini
Determination of loracarbef by ultra fast high performance liquid chromatography method in pharmaceutical preparations
- Tez No: 365277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY SAĞIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Lorakarbef geniş spektrumlu, oral olarak kullanılan karbasefem sınıfı, sentetik bir ß-laktam antibiyotiktir. Bu tez çalışmasında, Lorakarbefin ultra hızlı sıvı kromatografisiile farmasötik preparatlarda miktar tayini için hızlı ve kolay uygulanabilir bir yöntemgeliştirilmiştir. Geliştirilen bu yöntem Lorakarbefin ters faz C18 kolonda asetonitril-10mM ortofosforik asit çözeltisi (pH:2,5) (15:85, h/h) hareketli fazı ile 0,6 mL/dk akışhızında analizi esasına dayanır. Lorakarbefin 265 nm dalga boyunda diyod sıralıdedektör kullanılarak gerçekleştirilen analizi sonucunda LOD ve LOQ değerlerisırasıyla 40 ng/mL ve 150 ng/mL olarak bulunmuştur. Geliştirilen yöntem valideedildikten sonra farmasötik preparatlarda Lorakarbef miktar tayini için uygulanmıştır.Aynı örnekler bir kez de USP 30 da kayıtlı HPLC yöntemi ile analiz edildi. Elde edilensonuçlar t- ve F- testleri uygulanarak % 95 olasılık düzeyinde istatistiksel olarakkıyaslandığında iki yöntem arasında ortalamalar ve standart sapmalar yönünden anlamlıbir fark olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Loracarbef is a broad-spectrum synthetic ß-lactam antibiotic of the carbacephem classfor oral administration. In this thesis study, a very fast and easily applicable method wasdeveloped for the determination of loracarbef in pharmaceutical preparations usingultra-fast liquid chromatography. The method was based on separation by using amobile phase acetonitrile ? 10 mM orthophosphoric acid solution (pH: 2,5) (15:85, v/v)and reversed-phase C18 column with the 0,6 mL/min flow rate. Loracarbef wasidentified at 265 nm wavelength using diod array detector and LOD and LOQ valueswere found to be 40 ng/mL and 150 ng/mL, respectively. The developed method wasvalidated and used for determination in pharmaceutical preparations of Loracarbef.Same samples were also analysed by using the HPLC method reported at the USP 30.When the results obtained were statistically compared using t- and F- tests for 95 %probability level, it was determined that there is no significant difference between thetwo methods in terms of mean values and standard deviations.